آموزش

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی

کنه تارعنکبوتی یکی از خطرناک ترین آفات درختان میوه سردسیری و البته بسياری از گونه های مختلف از گياهان زراعی است. اين آفت در جمعيت های زياد, روی اکثر درختان میوه از جمله گردو خسارت زيادی وارد می‌كند و میوه‌ها از نظر كمی و کيفی بشدت آسیب می‌بينند.

به همین دلیل ما در این مقاله از سپاهان سم قصد داریم شما را در زمینه پیدا کردن بهترین سموم برای کنه تار عنکبوتی و شیوه های درمان و مبارزه با آن راهنمایی کنیم.

کنه تار عنکبوتی چیست؟

کنه‌ های تار عنکبوتی بسیار ریز و عملا نامرئی هستند و خلاص شدن از شر آنها نیز آسان نیست, اما می‌توانید با روش‌های کنترل بیولوژیکی, درمان‌های خانگی طبیعی یا سموم کشاورزی با آنها مقابله کنید. در ادامه‌, بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم.

علائم تشخیص آفت کنه تار عنکبوتی

از فاصله‌ی دور که به گیاه خود نگاه می‌کنید, ظاهر رنگ‌ پریده‌ای دارد و کمی خشک به نظر می‌رسد؟! کمی به گیاه خود نزدیک شوید و به آن دقیق‌تر نگاه کنید؛ گیاه را به سمت نور بگیرید و زیر برگ‌هایش را خوب بررسی کنید. اگر تارهای ظریف و نقاط کوچکی را دیدید که در اطراف حرکت می‌کنند, باید بدانید که گیاه شما دچار آفت کنه تار عنکبوتی شده است!

آفت کنه تار عنکبوتی

چرخه زندگی کنه تار عنکبوتی

دیدن آفت کنه تار عنکبوتی با چشم غیرمسلح دشوار است, اما کنه‌های بالغ دارای هشت پا و بدن بیضی شکل کوچک هستند و می‌توانند به رنگ‌های مختلفی وجود داشته باشند. جمعیت این آفات هر دو هفته یکبار می‌تواند دو برابر شود که باعث می‌شود این آفت بسیار آزاردهنده باشد. یک کنه تار عنکبوتی فقط یک هفته طول می‌کشد تا بالغ شود و چند هفته‌ی بعد می‌تواند صدها تخم روی سطح زیرین برگ‌ها بگذارد. این آفات در شرایط گرم و خشک به سرعت رشد می‌کنند و در زمستان که سیستم‌های گرمایشی فعال است و هوا را خشک می‌کند, می‌توانند تبدیل به مشکل بزرگی شوند.

کنه تار عنکبوتی به چه گیاهانی حمله می‌کند

این آفت یکی از چند خوارترین (پلی فاژترین) گیاهخواران در بندپایان است, که بیش از 1100 گونه گیاهی متعلق به بیش از 140 خانواده گیاهی مختلف تغذیه می‌کند. این یک آفت عمده در تولیدات گلخانه‌ای و محصولات زراعی است و به محصولات یکساله و چند ساله مانند گوجه فرنگی, کدو, بادمجان, فلفل, خیار, توت فرنگی, زغال اخته, ذرت, سویا, سیب, انگور, مرکبات, گیاهان آپارتمانی و … خسارت می‌زند.

خسارات ناشی از کنه تار عنکبوتی

خسارت روی برگ

کنه‌های تار عنکبوتی از سطح زیرین برگ تغذیه می‌کنند. این کنه‌ها دارای کلیسرهای سبک مانندی هستند که برای سوراخ کردن گیاهان میزبان استفاده می‌شوند. این باعث آزاد شدن محتوای سلولی سلول‌های اپیدرمی می‌شود که کنه با استفاده از روستروم rostrum خود این محتوای سلولی را می‌مکد. تغذیه کنه باعث می‌شود که سلول‌های مزوفیل آسیب ببیند و لکه‌های کلروتیک سفید بسیار کوچکی روی برگ‌ها ایجاد شود و کلروفیل از بین می‌رود که همین امر موجب برگ‌ریزی خواهد شد.

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟ - سپاهان سم

خسارت روی میوه

مشخص شده است که کنه تارعنکبوتی باعث ایجاد نکروز بیش از حد در گوجه فرنگی می‌شود که شامل نکروز زودرس برگچه‌های آلوده و در نتیجه پژمرده و مرگ گیاه می‌باشد. کنه‌ها مستقیما از میوه گوجه فرنگی هم تغذیه می‌کنند. معمولا در انتهای ساقه اطراف ناحیه کلاهک, در این آسیب پوست میوه خشن می‌شود و دارای مناطق کوچک فرورفته می‌باشد که در آن کنه‌ها کلروفیل را حذف و سلول‌ها از بین می‌روند.

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟ - سپاهان سم

 

یکی دیگر از مشکلات تغذیه از میوه, لکه‌های زرد یا طلایی روی سطح میوه در هنگام رسیدن ظاهر می‌شود.

خسارت روی گل

حتی آلودگی متوسط گیاه به ​​کنه تار عنکبوتی باعث کاهش رشد شاخ و برگ و ریزش برگ‌ها می‌شود. کنه‌های تار عنکبوتی به دلیل ایجاد تارهایی که روی گیاهان ایجاد می‌کنند, باعث جذب گرد و خاک و کاهش فتوسنتز در گیاهان می‌شوند. آسیب کنه به گل‌های باز شده باعث قهوه‌ای شدن و پژمرده شدن گلبرگ‌ها می‌شود که شبیه سوختگی است.

از بین بردن آفت کنه تار عنکبوتی امکان‌پذیر است اما نیاز به فداکاری دارد! اگر به دنبال روش از بین بردن کنه تار عنکبوتی هستید, ادامه‌ی مطلب در خصوص راه‌های جلوگیری و همچنین بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی را مطالعه کنید.

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی و نکاتی که باید رعایت کرد

انواع روش های مبارزه با کنه تار عنکبوتی

در این بخش به بررسی انواع روش های پیشگیری و مقابله با  آفت کنه تار عنکبوتی پرداخته‌ایم:

کنترل زراعی

 1. حذف علف‌های هرز جهت کاهش جمعیت کنه‌های زمستان گذران.
 2. تهیه نشاء سالم و بدون آلودگی جهت جلوگیری از گسترش جمعیت کنه در مزرعه یا گلخانه.
 3. استفاده از صابون‌ها یا روغن‌های حشره‌کش:صابون‌ها و روغن‌های حشره‌کش در برابر کنه‌ها مؤثر هستند و کمترین سمیت را برای افراد, سایر موجودات غیر هدف و محیط زیست دارند‌. در استفاده از صابون و روغن‌های حشره کش, شرایط محیطی, جمعیت حشره و گیاه در نظر گرفته شود. در واقع, گونه‌های گیاهی از نظر حساسیت به سوختگی ناشی از صابون‌ها و روغن‌ها متفاوت هستند.

کنترل بیولوژیکی

شکارچیان در تنظیم جمعیت کنه تار عنکبوتی بسیار مهم هستند و باید تا حد امکان محافظت شوند. جنس‌های مهم شامل؛ کفشدوزک های Stethorus, سن های Orius, تریپس‌های Leptothrips و لاروهای بال توری Chrysopa هستند. در گلخانه‌ها, Tapinoma melanocephalum (Fabricius), به عنوان یک شکارچی مهم گزارش شده است.

کنترل بیولوژیک کنه تار عنکبوتی.

کنه‌های تار عنکبوتی توسط کنه‌های شکارگر نیز مورد حمله قرار می‌گیرند. کنه‌های شکارچی را می‌توان از کنه‌های عنکبوتی به دلیل پاهای بلندترشان تشخیص داد. جفت پاهای جلویی اغلب به سمت جلو کشیده می‌شوند. آن‌ها فعال‌تر هستند و با سرعت زیادی حرکت می‌کنند. و اغلب به رنگ قرمز یا نارنجی هستند. Phytoseiulus persimilis شایع‌ترین شکارچی و شکارگر تمام مراحل کنه‌ها است. این کنه روزانه از 20 تخم یا پنج فرد بالغ تغذیه می‌کند.

کنترل شیمیایی

کنه تار عنکبوتی دو نقطه‌ای به دلیل توانایی در ایجاد مقاومت سریع در برابر آفت‌کش‌ها شناخته شده است. در بین بندپایان این کنه بیشترین میزان مقاومت به آفت کش‌ها را دارد. کنترل شیمیایی اغلب باعث ایجاد یک مقاومت گسترده می‌شود که منجر به مقاومت در برابر آفت‌کش‌های جدید در عرض 2 تا 4 سال نیز می‌گردد. بسیاری از ویژگی‌های زیست شناسی کنه تار عنکبوتی, از جمله رشد سریع, باروری بالا و تعیین جنسیت هاپلو دیپلوئید, تکامل سریع مقاومت به آفت کش‌ها را تسهیل می‌کند. کنترل کنه‌هایی که به آفت کش ‌ها مقاوم شده‌اند, به طور فزاینده‌ای دشوار است و اساس ژنتیکی چنین مقاومتی به خوبی شناخته نشده است.

سموم مناسب برای کنه تار عنکبوتی کدام‌اند؟

بهترین سموم برای نابودی کنه تار عنکبونی به دو دسته سموم ارگانیک و سموم شیمیایی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها می‌پردازیم.

ارگانیک

 • ماترین

ماترين (روی اگرو) حشره كشی و کنه کش تماسی و گوارشی است كه با اثر بر سيستم عصبی و تنفسی آفات موجب مرگ آنها می‌شود.

 • پالیزین

سم پالیزین نه تنها یک حشره کش است بلکه در دسته سموم کنه کش نیز قرار می‌گیرد

 • تنداکسیر

کنه کش تنداكسير یک حشره‌کش و کنه‌کش تماسی است که برای نابودی کنه تار عنکبوتی یک گزینه مناسب است.

 • روغن امولسیون شونده

از روغن امولسیون شونده (ولک) با دوز 1 تا 1.5 در هزار برای از بین بردن این آفت نیز می‌توان استفاده نمود.

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی

بهترین سم برای کنه تار عنکبوتی

شیمیایی

 • آبامکتین

از سم آبامکتین با دوز یک در هزار بصورت محلولپاشی برای از بین بردن کنه تار عنکبوتی, بصورت محلولپاشی استفاده نمائید.

 • نیسورون (هگزی تیازوکس)

از سم نیسورون با دوز 0.5 تا 0.7 در هزار بصورت محلولپاشی استفاده نمائید.

 • بولوارک

از سم بولوارک با دوز 0.5 در هزار بصورت محلولپاشی استفاده نمائید.

 • فن پیروکسی میت

از سم ارتوس (فن پیروکسی میت) با دوز 0.7 تا 1 در هزار بصورت محلولپاشی استفاده کنید.

 • امایت (پروپارژیت)

از سم امایت (پروپارژیت) با دوز 0.7 تا 1 در هزار بصورت محلولپاشی استفاده کنید.

 • نئورون (بروموپروپیلات)

با دوز 0.7 تا 1 در هزار بصورت محلولپاشی از سم نئورون (بروموپروپیلات) برای از بین بردن کنه تار عنکبوتی استفاده نمائید.

 • باروک

از سم باروک (اتوکسازول) با دوز 0.5 تا 1 در هزار بصورت محلولپاشی استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *