نگهداری گیاهان آپارتمانی

راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی علاوه بر اینکه با رنگ های متنوع، دکوراسیون منزل شما را زیبا می کنند، باعث تصفیه هوای منزل نیز می شوند. بنابراین چه گزینه ای بهتر از اینکه هم یک دکوراسیون شیک داشته باشید و هم سلامت افراد منزل را بهبود ببخشید.

راهنمای نگهداری گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که در آپارتمان زنده می مانند؛تنوع بسیار زیادی دارند. همانطور که می دانید گیاهان موجودات زنده ای هستند که برای سالم ماندن نیاز به مراقبت ویژه ای دارند.

نگهداری گیاهان آپارتمانی
بنابراین زیبا نگه داشتن این گیاهان بسیار مهم میباشد. اگر شما هم نگران نگهداری گیاهان آپارتمانی خود هستید، بهتر است بدانید که جای هیچ گونه نگرانی نیست، با یک راهنمایی کامل، مرحله به مرحله به شما آموزش می دهیم که چگونه گیاهان آپارتمانی خود را شاداب نگه دارید.

مکان مناسب را برای گیاهان برای  انتخاب نمایید.

لازم است ،این مکان از نور کافی خورشید برخوردار باشد، زیراگیاهان برای انجام فتوسنتز به نور خورشید احتیاج دارند. فقط رسیدن نور به گیاه کافی نمیباشد،همچنین کیفیت،مدت و شدت نور برای رشد بسیار مهم میباشد.فراموش نکنید که در تابستان گیاهان را در معرض نور مستقیم قرار ندهید
بهترین مکان، یک اتاق نورگیر در خانه میباشد که نور غیر مستقیم و کافی را به گیاهان آپارتمانی برساند. اگر خانه شما از نور کافی بهره مند نیست، می توانید از نورهای مصنوعی مانند چراغ های فلورسنت استفاده کنید. مدت نور بستگی به نوع گیاه دارد؛ معمولاً گیاهان گلدار به ۱۲ تا ۱۶ ساعت نور در روز و گیاهان برگی به ۱۴ تا ۱۶ ساعت نور در روز نیاز دارند.

گیاهان آپارتمانی را زیاد جابجا نکنید.

گیاهان زنده اند و در یک مکان مناسب آرامش بیشتری دارند. توصیه می کنیم که گیاهان را خیلی جا به جا نکنید. زیرا ممکن است؛ این تغییر مکان با تغییر دمای محیط همراه باشد.
و همچنین ممکن است مقدار نور نیز از یک مکان به مکان دیگر تغییر کند، با توجه به اینکه گیاه به نور و دمای یک مکان آداپته می شود، این تغییرات به گیاه شوک وارد می کند. اگر میخواهید که مکان نگهداری گیاهان آپارتمانی خود را تغییر دهید، نکاتی را باید رعایت کنید.
بهتر است حداقل جند روز قبل تصمیم به انتقال گیاهان به مکان جدید بگیرید. سپس به آرامی، مثلاً روزی یک ساعت گیاهان را در محل جدید قرار دهید و به مرور زمان ساعت هایی که گیاه در مکان جدید قرار می دهید، را بیشتر کنید. این کار باعث می شود که گیاه به تدریج به محیط جدید سازگار شود و استرس و آسیبی به گیاه نرسد.

رطوبت مورد نیاز گیاهان تامین شود

گیاهان مناطق استوایی به رطوبت بیشتری نیاز دارند،بنابراین اگر رطوبت اتاق شما مناسب نمیباشد از دستگاه رطوبت ساز برای این گیاهان استفاده نمایید،بعضی از گیاهان مانند کاکتوس ها به رطوبت کمتری نیاز دارند و هوای خشک برای آنها خیلی مضر نمیباشد.

تغذیه گیاهان آپارتمانی با کودهای مناسب

گیاهان نیز مانند سایر موجودات برای زنده ماندن نیاز به غذا دارند. بهترین کود برای اکثر گیاهان آپارتمانی، استفاده از کود 20-20-20 یعنی میزان مساوی از نیتروژن-فسفر-پتاسیم است..
خود خاک نیز مقداری گیاه را تغذیه می کند، اما این میزان مواد مغذی برای مدت طولانی کافی نمی باشد. گیاه تمام مواد مغذی موجود در خاک را مصرف می کند و اگر تغذیه نشود، زنده نخواهد ماند. با توجه به نوع گیاه، میزان و نوع تغذیه کمی تغییر می کند.
اگر گیاهان آپارتمانی گلدار هستند، بهترمیباشد از کودی که درصد پتاسیم آن بیشتر است،استفاده نمایید، گیاهان برگی در منزل شما بیشتر میبایست از کودهای نیتروژن دار بیشتر استفاده نمایید و همچنین سه عنصره ریز مغذی در تغذیه گیاهان بسیار حاِز اهمیت میباشند..

هرس گیاهان اپارتمانی

برای سالم ماندن گیاهان لازم است که شاخه ها و برگ ها هرس شوند. لازم است که هر چند مدت یکبار ساقه های ضعیف را از گیاه جدا نمایید. هرس برگ نیز برای رشد بهتر گیاه مفید است. روش درست هرس کردن بدین صورت میباشد که ساقه را از بالای گره برگ و با زاویه ۴۵ درجه قطع کنید.
برخی گیاهان آپارتمانی مانند ارکیده فالونوپسیس به هرس ریشه نیز نیاز دارند..

هرس گیاهان آپارتمانی

آبیاری صحیح به جهت نگهداری گیاهان آپارتمانی

اگر خاک گدان خیلی خشک یا خیلی خیس باشد؛ باعث آسیب به ریشه گیاه می شود. بنابراین میزان آبیاری تأثیر بسیار مهمی در رشد گیاه دارد. برخی تصور می کنند که هرچه به گیاه آب بدهند؛ ضرر ندارد و فقط نباید بگذارند که خاک گیاه خشک شود.
این یک تصور اشتباه است، آب دادن زیاد به گیاهان آپارتمانی باعث از بین رفتن این گیاهان می شود(گاها باعث خفگی ریشه،بیماریهای قارچی و…). گیاهان با برگ های پرپشت و ضخیم نسبت به گیاهان دارای برگ های مومی یا چرمی به آب بیشتری نیاز دارند. بنابراین حتماً متوجه شده اید که هیچ میزان خاص آبیاری که برای همه گیاهان مناسب باشد؛ وجود ندارد.
آنچه که مقدار آبیاری را تعیین می کند؛ نوع گیاه است .

آبیاری گیاهان آپارتمانی

گلدانی را برای نگهداری گیاه انتخاب کنید که دارای زهکشی خوبی باشد.
مقدار زهکشی گلدان بسیار مهم میباشد،اگر زهکشی گلدان خوب نباشد، باعث جمع شدن آب در ته گلدان و در نتیجه پوسیدگی ریشه گیاه می شود. بنابراین انتهای گلدان باید دارای سوراخ های مخصوص زهکشی باشد . .

بیاموزید که گیاه شما جز کدام طبقه بندی گیاهان آپارتمانی است:

مراجعه به انواع کتاب های مصور یا اینترنت و…به شما کمک می کند که گیاه خود و انواع نیازهای متفاوت آن را به خوبی بشناسید. از آنجا که نیازهای گیاهان آپارتمانی مختلف با هم تفاوت دارند ،باید به دنبال گیاه ایدا ال مورد نظرتان باشید. نام علمی گیاه آپارتمانی که خریداری می‌کنید را از فروشنده سوال نمایید.
نام علمی همه گیاهان از دو بخش تشکیل شده که بخش اول جنس گیاه و بخش دوم گونه آن را معرفی می کند. علاوه بر این اگر گلفروشی نام علمی گیاه را نمی دانست؛ پیشنهاد می نماییم با مراجعه به یک مهندس باغبانی راجع به جنس و گونه گیاه خود اطلاعات مفیدی بدست بیاورید. داشتن یک کتابچه مصور معرفی گیاهان آپارتمانی نیز به شما در شناسایی گیاهان کمک خواهد کرد.

گیاهان آپارتمانی
بسیاری از گیاهان متفاوت در بازار گلفروشی به فروش می رسد که قابلیت زنده ماندن در محیط منزل را ندارند. در واقع یک جنس از گیاه ممکن است شامل گونه های بسیاری باشد که برخی گونه ها به عنوان گیاهان آپارتمانی قابلیت نگه داری در منزل را دارند.
اما برعکس برخی گونه ها نیز به هیچ وجه در خانه زنده نمی مانند.
لازم است نوع گیاهان آپارتمانی که خریداری می‌کنید را به خوبی بشناسید که از زنده ماندن آن در محیط خانه مطمئن باشید..

پر مصرف ترین کود های شیمیایی

پر مصرف ترین کود های شیمیایی کدام است؟

به هر نوع موادی که کشاورزان و افرادی که باغ دار می باشند، بمنظور پر مصرف ترین کود های شیمیایی تقویت خاک و بالا بردن حاصلخیزی خاک از آن بهره میبرند کهدر نهایت چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی باعث افزایش عملکرد محصول می شود کود گفته می‌شود.

کودها را به طور کلی به سه دسته تقسیم می کنند که شامل:

  1. کودهای شیمیایی
  2. کود آلی
  3. کود بیولوژیک

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی پر مصرف ترین کود شیمیایی بپردازیم و بررسی کنیم که کدام کود در بین کشاوزان پرطرفدار می باشد و از آن به دفعات استفاده می کنند. اگر می خواهید بدانید پر مصرف ترین کود شیمیایی کدام است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

پر مصرف ترین کود های شیمیایی کدام است؟

شاید جالب باشئ که بدانید یکی از پر مصرف ترین نوع کودها در دنیا NPK است که برای افزایش رشد گیاهان و درختان از این نوع کود استفاده می شود.عناصر پرمصرف یا ماکرو شامل ازت،فسفر،پتاس،کلسیم،منیزیوم و عناصر کم مصرف یا همان میکرو شامل: آهن، روی، منگنز، مس، بر می‌باشد.بهتر است بدانید گیاهان بیش از هر چیز دیگر به سه عنصر نیتروژن(N)،فسفر(P)،پتاسیم(K) نیازمند میباشد.

پر مصرف ترین کود شیمیایی برای گیاهان آپارتمانی کدام است؟

برای بیشتر گیاهان آپارتمانی از کودهای NPK 20-20-20 یا NPK18-18-18 استفاده می شود.

روش استفاده از کود NPK به چه شکل می باشد؟

حتما به توصیه کارشناسان و میزان توصیه شده توسط شرکت های تولیدی دقت شود زیرا مصرف بیش از اندازه از این کود باعث خسارت به گیاه میشود.
مثلا میزان مصرف 7 گرم در هر لیتر آب یا میزان دوکیلوگرم در هزار لیتر آب میباشد.

کاملترین کود کشاورزی کدام است؟

بیشتر کودهایی که به طور معمول در کشاورزی استفاده می شوند حاوی سه عنصر اصلی گیاه که شامل مواردی از قبیل : ازت،فسفرو پتاسیم می باشند،هستند. حال به کودی کامل می گویند که شامل هر سه عنصر گفته شده باشد. برخی از کودها همچنین دارای عناصر ریز مغذی ویژه ای مثل روی و سایر فلزات هستند که برای رشد گیاه لازم و ضروری می باشند.تمام قسمت های گیاه مانند ریشه،برگ،ساقه،گل و میوه برای رشد نیازمند نیتروژن می باشند. از نظر کارشناسان کامل ترین کود شیمیایی، کودی است که بتواند همه نیاز های گیاهان را تامین کند و باعث شود رشد گیاه بهبود یابد و مانع از خراب شدن و از بین رفتن گیاهان و محصولات کشاورزی شود..

بهترین کود شیمیایی:

کود اوره که به کود شکری نیز معروف می باشد در کل جهان از پر مصرف ترین و ارزان ترین کودهای شیمیایی ازتی می باشد که بسیاری از کشورهای مطرح بخش عظیمی از این نوع کود خود را از بازار ایران تهیه می کنند و صادرات کود اوره تولید شده در ایران بسیار پررونق می باشد. کود اوره ۴۶درصد ازت دارد و از حلالیتی مطلوب در آب برخوردار می‏ باشد و به همین دلیل برای تهیه محلول های کودی در خاک و محلول پاشی بر روی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.این کودها بصورت بسته بندی های منظم و طبق سفارش مشتری بسته بندی می شوند.
نرخ‌های فروش اوره صادراتی و دلار اعلام شده شرکت‌های اوره‌ای بازار سرمایه در انتهای سال۹۶ نشان می‌دهند که این شرکت‌ها پتانسیل انتفاع قابل توجهی تا پایان سال جاری از محل رشد نرخ اوره دارند.

پر مصرف ترین کود های شیمیایی

در کاربردهای عمومی، اوره دارای بالاترین مقدار ازت در میان تمامی کودهای جامد نیتروژنی -۴۶٫۷ ٪- است. بر این اساس، اوره پایین‌ترین هزینه‌ حمل‌ونقل را به ازای هر واحد از تغذیه نیتروژنی به بار می‌آورد. خرید کود اوره در سراسر جهان رو به افزایش است.
عوامل مختلفی بر تغییرات تقاضای اوره و کودهای شیمیایی تاثیرگذارند. مواد اولیه تولید اوره شامل گاز و زغال‌سنگ و عوامل تحت تاثیر و تاثیرگذار همچون قیمت کود و مواد غذایی، تغییرات آب و هوایی، رشد اقتصادی، تغییرات جمعیتی و تغییرات الگوی غذایی از جمله این عوامل هستند.
با توجه به این موضوع که کود اوره یکی از بهترین و پر مصرف ترین کودهای شیمیایی در بین کشاورزان می باشد اما مشکل قابل توجهی دارد و می توان به حلالیت بالا این نوع کود اشاره داشت که با آبیاری زیاد و بارندگی در آب حل می شود و به آسانی شسته می شود.

مزایای کود شیمیایی

به دلیل مزایایی که کود شیمیایی برای محصولات و گیاهان دارند کشاورزان ترجیج می دهند از این نوع کود بیشتر استفاده کنند اما باید در نظر داشته باشند که استفاده بی رویه و بیش از حد از این کودها و بدون نظر کارشناسی بصورت عکس عمل می کند و باعث بروز مشکلاتی در خاک و باروری درختان و محصولات می باشد و زحمات کشاورزان هدر می رود، پس بدون دلیل و بدون توصیه کارشناسان از کودهای شیمیایی استفاده نکنید.

همانطور که بیان کردیم کودهای شیمیایی مزایایی دارند که بصورت مختصر برای شما مزیت های آن را بیان خواهیم کرد. کودهای شیمیایی نسبت به کودهای ارگانیک و زیستی دارای قیمت پایین تری می باشند و برای استفاده کشاورزان به صرفه تر است. با خرید این نوع کود می توانند هم خاک خود را تقویت کنند هم باعث بهبود روند رشد و باروری گیاهان و درختان شوند و هم در هزینه های کشت محصول خود صرفه جویی کنند.

این نوع کود، نسبت به سایر کودها از بازدهی بهتری در زمان کوتاه تری برخوردار می باشند و کیفیت بهتری دارند و کشاورزان سریع تر می توانند به هدف خود برسند. همچنین به دلیل ترکیبات دقیق مواد مغذی در کودهای شیمیایی تمامی مواردی که گیاهان برای رشد و باروری به آن احتیاج دارند را دارا می باشد و کشاورزان به راحتی می توانند این کودها را تهیه و استفاده کنند.

کودهای شیمیایی در مناطق خشک و کم باران که خاک آن ها فقیر می باشد از نظر مواد مغذی بسیار مناسب می باشد و این نوع خاک ها را احیا می کنند و غنی از تمامی مواد مغذی که گیاهان و درختان برای باروری به آن احتیاج دارند. کودهای شیمیایی بخش زیادی از غذا و ریز مغذی های گیاه را تأمین می‌کنند که جهت بهبود و حاصلخیزی خاک، افزایش باردهی محصولات از آن استفاده می‌شود و جالب است که بدانید معایب و مضرات کودهای حیوانی را همچنین ندارند.

پرمصرف ترین کود شیمیایی کدام است؟

لیست قیمت کود شیمیایی:
با توجه به انواع کود شیمیایی و بسته بندی متفاوت آن قیمت این نوع کودها متفاوت می باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که حتما از مراکز فروش معتبر کود شیمیایی مورد نیاز خود را خریداری نمایید و فریب قیمت های ارزان کودهای شیمیایی افراد سودجو را نخورید ،زیرا این افراد اغلب کودهای شیمیایی تاریخ مصرف گذشته را با قیمت پایین به کشاورزان عرضه می کنند که علاوه بر اثرات تخریبی که بر روی خاک و محصولات کشاورزی دارد مواد کشنده ای محسوب می شوند و باعث به خطر انداختن سلامتی افراد مصرف کننده می شود. سپاهان سم یکی از فروشگاه های معتبر خرید آنلاین انواع کود شیمیایی می باشد و می توانید با تماس با کارشناسان فروش و مراجعه به صفحه محصولات این سایت کود شیمیایی مورد نظر خود را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت بصورت اینترنتی خریداری نمایید.

سرمازدگی درختان

روش های پیشگیری سرمازدگی درختان

با توجه به آمدن فصل سرما و مراقبت های ویژه ای که لازم است تا باغداران و کشاورزان از درختان خود و گیاهان خود برای پیشگیری سرمازدگی درختان داشته باشند که محصولات آنها دچار یخ زدگی و سرمازدگی نشود تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان را برای شما بیان کنیم که هم باعث افزایش آگاهی شما شود و مانع از ضرر و زیان های احتمالی که به محصولات و درختان شما وارد می شود و باعث متحمل شدن هزینه های سنگین به شما می شود شویم.جالب است بدانید که روش‌های جلوگیری از سرمازدگی درختان چندان سخت و پیچیده نیست و شما می‌توانید با چند راهکار ساده به راحتی از سرما زدگی درختان خود پیشگیری نمایید.پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با هم به بررسی روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان بپردازیم

روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان

روش های مختلفی برای حفاظت گیاهان در برابر آسیب های سرما و یخ زدگی وجود دارد که شامل یک یا چند اصول می باشد که مهمترین آن وجه اقتصادی پیشگیری از خسارت مـی باشـد،در ادامه به بیان روش های پیشگیری از سرمازدگی درختان می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد:

انتخاب مکان مناسب برای ایجاد باغ

یکی از نکات اصولی در پیشگیری از سرمازدگی درختان نقش مهم انتخـاب مکـان مناسـب باغ می باشد.انتخاب مکان از طریق عواملی مانند ارتفـاع از سـطح دریـا، عرض جغرافیایی، درصد شیب زمین، خصوصیات خاک یا بافت و ساختمان آن،خاصلخیزی و قابلیت نگهداری آسیب ناشی از سرمازدگی سر شاخه های گردو آب، عمق خاک و سایر فاکتورها تاثیر می گذارد

سرمازدگی درختان

انتخاب کاشت درختان مناسب با شرایط آب و هوایی

یکی از ویژگی های مهم گیاهان تنوع گونه ها و تفاوت ارقام مختلف بلحاظ تحمل به شرایط مختلف محیطی می باشد. براین اساس انتخاب نوع مناسب درخت با شرایط اقلیمی منطقه پایه و اساس موفقیت محسوب می گردد مرکبات درختانی حساس به دمای زیر صفر درجه و یخبندان هستند. سرمای صفر درجه سانتی گراد به برگ های مرکبات صدمه می زند.

.

توجه به مدیریت آبیاری و تغذیه درختان

درختانی که با مقادیر بهینه و متعادل عناصر غذایی رشد می کنند می توانند دماهای پایین را بهتـر تحمـل کنند و آسیب های ناشی از سرما در آنها خیلی سریع بهبود می یابد یک درخت سالم نقطـه یخبنـدان پـایین تری دارد .همچنین گیاهانی که تحت تاثیر تنش خشکی قرار دارند قـدرت رشـد و تحمـل پـذیری کمتـری خواهد داشت بنابراین  توجه و دقت در مدیریت تغذیه و آبیاری در باغات میـوه باید به صورت جدی انجام شود.

دقت به تغذیه خاک و مدیریت خاک

بد نیست بدانید که با اجرای مدیریت خاک می توان میزان کاهش دمـای هـوا و خطـر وقـوع یـخ بنـدان را تـا حد زیادی کاهش داد. برای تامین حداکثر حفاظت ممکن، خاک باید مرطوب ،عاری از علف های هرز و گیـاه پوششی باشد مبارزه با علف های هرز همراه با رطوبت مناسب در زیر گیاه یک میکروکلایمی گـرم تـر را بـه وجود می آورد و به کاهش آسیب حاصل از سرما کمک می کند.

 

استفاده بهینه از بخاری ها (پلارها)ی باغی

تشعشع حرارتی به وسیله اندام های گیاه که مستقیما در معرض میدان عمل بخاری ها قرار دارند جـذب می شوند، تاثیر تشعشع حرارتی به نسبت معکوس با مربع فاصله کم می شود لذا بهتر است که تعداد زیادی بخاری با شعله کم بسوزد تا از تعداد کم با شعله قوی استفاده گـردد.

استفاده از آبیاری بارانی

دقت  داشته باشید زمانی که آب یخ می زند، مقداری گرما آزاد می کند و همین امر موجب گرم شدن باغ می شود از طرف دیگر وقتـی کـه آب روی جوانه یخ می زند همانند عایقی عمل کرده و مانع از پایین رفتن دمای آن به زیر صـفر درجـه مـی شود معمولا به ازای ۵/۲ میلیمتر آبیاری بارانی می توان ۳ درجه سانتی گراد دما را افزایش داد در این روش آبیاری میزان مصرف آب بالا نیست و با کمیت ۱۲۵۰۰ لیتر آب در ساعت برای یک هکتار می توان گیاهـانئ مورد نظر را در شب های یخبندان ۴-۵ درجه سانتیگراد حفاظت کرد.

استفاده از کودهای شیمیایی

به طور کلی می توان گفت استفاده از تفن های درختان میوه هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه ها به مدت ۴ الی ۱۲ روز در طول فصل بهار می شود. همچنین که استفاده از هورمون های نفتالین استیک اسید در بهار موجب تاخیر ۱ الی ۲ هفته ای در زمان گلدهی درختان می گردد.

 

سرمازدگی درختان چیست؟

منظور از سرمازدگی درختان یعنی پیدایش تغییرات ظاهری و فیزیکی بر روی شاخه و برگ های درختام و همچنین گاها بر روی محصولات آن. زمانی که هوا به نقطه ای از سرما و انجماد می رسد که درختان حساس می باشند به این درجه دما می تواند باعث آسیب رساندن به درختان شود مانند علائم ظاهری مثل خشک شدن چوب درختان و سیاه شدن آنها،له شدن میوه هاییمانند پرتغال و نارنگی و تلخ شدن آنها، برگ های جوان در اثر یخبندان زمستانه یا بهاره به رنگ سبز کم رنگ یا زرد ملایم درآمد و در نهایت پژمردگی و خشک می شوند. در برگ های بالغ قسمت نوک برگ به سـوی پـایین خمیـده مـی شود. برگ هایی که در جوانی در تماس با یخبندان بوده اند به صورت لوله ای شکل درآمده و سـطح پـایین برگ به رنگ سبز کم رنگ و واجد مناطق صاف ( بدون کرک هـای صـفحه ای ) خواهـد بـود .

با توجه به اینکه ریشه ها در داخل خاک فعالنـد کمتـر در معـرض آسیب های ناشی از سرمازدگی قرار می گیرند. و سرما زدگی دارای انواع مختلفی مانند سرمازدگی دیررس بهاره ، سرمازدگی زمستانه؛سرمازدگی انتقالی وسرمازدگی تشعشعی می باشد.

داروی جلوگیری از سرما زدگی درختان

باید بگوییم با استفاده از كودهای توصيه شده توسط كارشناسان و مهندسان از سرمازدگی جلوگيری می شود. متاسفانه به دليل اينكه كشاورزان آن چنان به علم تغذيه باغات آگاهی ندارند تنها از يک نوع كود استفاده می كنند . زمانی كه دمای هوا به زير صفر می رسد شكوفه های درختان ريخته و دچار سرمازدگی مي شوند هر اندازه ای كه بتوانيم با استفاده از كودهای مرغوب به امنيت غذايی دست پیدا کنیم همان اندازه در حفظ باغات و افزايش توليد محصولات كشاورزی موفق تر عمل خواهیم کرد.

کود ضد سرما چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بهترین راهکارهای برای پیشگیری از سرمازدگی درختان استفاده از کود ضد سرما می باشد. همان طور که از نام این کود پیداست؛ کودی محسوب می شودکه در مقابل سرما و یخبندان درختان باغات را مقاوم می کند. بنابراین شما می توانید با خرید کود ضد سرما خیال خود را در برابر سرما و یخبندان راحت و آسوده کنید. این کود ضد سرما با وجود مواد ارگانیکی که دارد؛ به خوبی سبب افزایش میزان مواد ارگانیک خاک می شوند. استفاده از این مواد در کود ضد سرما سبب مقاومت بسیار بالای خاک در برابر سرما شده است تا حتی در شرایط بد جوی و آب و هوایی هم بتوان بدون هیچ گونه نگرانی به کیفیت بالای محصول نامبرده شده اطمینان حاصل نمود تا پس از گذراندن سرما و یخبندان باز هم بتوان شاهد رشد بی رویه گیاهان و محصولات مختلفی در مزارع کشاورزی شما شد.

برای خرید کود ضد سرما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را متناسب با محل جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و نوع درختان تان راهنمایی کند و شما بهترین کود ضد سرما مناسب باغ خود را با قیمت مقرون به صرفه از فروشگاه اینترنتی سپاهان سم بصورت آنلاین و اینترنتی خریداری می کنید.

 

ویروس کرونا و اختلالات تولید کود های کشاورزی

ویروس کرونا و اختلالات تولید کود های کشاورزی

استفاده از کود های کشاورزی در خاک و انطباق آن با فرآیند رشد گیاهان، علاوه بر افزایش عملکرد محصولات، بر بهبود تثبیت کربن خاک، حفاظت از اکوسیستم های طبیعی و تأمین امنیت غذایی جهانی نقش مهمی دارند. در میان محدودیت های تجاری فعلی و اختلال اقتصادی در اثر بحران 19-COVID ، ذخیره سازی مواد و دسترسی به کودها کشاورزی برای اطمینان کشاورزان که در فصول آینده اقدام به تولید محصولات کشاورزی می نمایند از اهمیت ویژه ایی برخوردار است. زنجیره تامین کود کشاورزی در جهان نیاز به انتقال حجم زیادی از کودها و مواد اولیه به سراسر کره زمین دارد.با توجه به تقاضای حال حاضر جهان به کود های کشاورزی )حدود 191 میلیون تن شامل نیتروژن ، فسفر و پتاسیم و… (، پرسش ها ی بسیاری در خصوص تاثیر همه گیری19-COVID بر تأمین و میزان تقاضای کود شیمیایی به دلیل نوسانات اقتصاد کلان و اختلالات گسترده در زنجیره تأمین، حمل و نقل ، توزیع، جریان تجارت بین المللی و سطح موجودی کالا تأثیر می گذارد مطرح می شود.
تولید کود یک فرآیند پیچیده صنعتی است که برای تولید و تنوع بخشی آن جهت استفاده در اراضی زراعی و باغی به مواد اولیه وارداتی نیاز می باشد. با توجه به اینکه بسیاری از کشورها از امکانات تولید و یا ذخایر عمده و اصلی )مانند پتاس( در مقایسه با تعداد محدودی از کشورها برخوردار نیستند، این موضوع باعث صادرات عمده ایی از تولید کود جهانی به کشورهای دیگر می شود به طوری که بیشترین تجارت در سطح بین الملی به کودهای کلرید پتاسیم و فسفات دی آمونیوم به ترتیب به میزان 87 و 45 درصد بوده است و بر اساس آمار منتشر شده سهم قابل توجهی ازتولید کود های شیمیایی به مواد اولیه و محصولات میانی مانند گازطبیعی، آمونیاک ، اسید فسفریک و گوگرد بستگی دارد ) شکل 1(. اگرچه ارزیابی میزان تأثیر 19-COVID بر روی زنجیره تامین کود در سطح جهانی خیلی زود است، اما با بررسی آنچه در کشورچین، به عنوان بزرگترین تولید کننده کود و مصرف کننده کودهای جهان اتفاق افتاده است ، می توان به برخی از دیدگاه های اولیه و همچنین تجربه تأثیرات مستقیم همه گیری این ویروس در این کشور که دوتا سه ماه زودتر از سایر کشورها جلوتر بوده دست یافت.

​ شکل 1. نقشه تجارت جهانی کود ​

در کشور چین عمده ترین اختلالات بوجود آمده در صنعت تولید کود شامل: کمبود نیروی کار )رانندگان و کارگران کارخانه ها تولید کننده کودهای شیمیایی وحمل و نقل بنادر(، کاهش نرخ بهره برداری از تأسیسات تولید کود های شیمیایی، تعطیلی موقت کارخانه ها، عدم تامین و تدارکات داخلی) مسدود بودن وعدم حمل و نقل جاده ایی توسط کامیون ها(، ذخیره بیش از حد در انبارها و بنادر به منظور حمل و نقل دریایی و کندی ترخیص در پایانه ها و از طرفی تأمین زیاد مواد اولیه باعث اختلال در زنجیره تامین کود های شیمیایی گردید .

وضعیت فعلی به طور متفاوتی می تواند برسایرکشورها تأثیر گذار باشد، بسیاری از اختلالات گزارش شده در چین نیز احتمالاً در دیگر کشورها تجربه خواهد شد. از جمله اقدامات دولت چین اطمینان بخشی و اولویت قراردادن تأمین مواد اولیه ضروری، کاهش موقتی قیمت های گاز طبیعی و برق برای تولید کنندگان کود، اعطاء تسهیلات بانکی بود و برای بازگرداندن حمل و نقل کود، حذف عوارض بزرگراه ها برای حمل و نقل کامیون ها که سبب تسریع در تدارکات کود های شیمیایی تولیدی و مواد اولیه خواهد شد.گسترش اقدامات قرنطینه ای در صادرات و واردات پایانه های بندری در سراسر جهان احتمالاً چرخه عادی زنجیره تأمین کودهای کشاورزی که کاربرد آنها به عواملی مانند شرایط آب و هوایی و فصول کاشت محصولات زراعی وابسته و به عنوان اصلی ترین عامل بر عملکرد بخش کشاورزی و تامین کننده مواد غذایی و امنیتغذایی انسانها در سراسر جهان شناخته می شود تاثیر گذار است.

بیش از دو میلیارد نفر از کمبود مواد مغذی در جهان رنج می برند که به عنوان گرسنگی پنهان شناخته می شود ،رکود اقتصادی قریب الوقوع پس از19-COVID، باعث افزایش نگرانی 721 میلیون نفر )7/11درصد از میزان فعلی جمعیت جهان(، که حتی قبل از شیوع ویروس از سوء تغذیه مزمن رنج می بردند شده است. پیش بینی می شود این تعداد با کاهش درآمد اقتصادی و رژیم های غذایی نامتعادل مواجه شوند. با این وجود تولید بیشتر غذا از مزرعه آغاز می شود و اگر بخواهیم امنیت غذایی خود را تأمین کنیم می بایست بر تحول طولانی مدت سیستم های کشاورزی و غذایی تمرکز شود و آنهم با دسترسی کافی به مواد غذایی مغذی توام با کاهش اثرات زیست محیطی محقق می شود است. این موضوع باعث می شود کودها کشاورزی در صف مقدم تحولات کشاورزی قرار بگیرند، زیرا تخمین زده می شود، در صورت عدم وجود مواد معدنی وکودها ، کشاورزان فقط می توانند نیمی از تولید جهانی مواد غذایی فعلی را تولید نمایند.
کودهای کشاورزی نه تنها در تأمین کالری نقش دارند ، بلکه آنها نسبت به تأمین مواد مغذی ضروری و مورد نیاز بدن انسان کمک می کنند .شواهد علمی نشان می دهد یک رابطه مستقیم و غیر مستقیم بین مصرف کود برای گیاهان و تغذیه انسان وجود دارد. تغذیه انسان فقط به میزان محصول تولیدی بستگی ندارد بلکه به میزان تراکم مواد مغذی و کیفیت گیاهان به طور مستقیم ارتباط دارد. در این قسمت نقش کودها کشاورزی که نه تنها غذای محصولات زراعی هستند، بلکه به طور غیر مستقیم از رژیم غذایی انسان نیز پشتیبانی می کنند بیان می گردد:
1- نیتروژن )N( جز ترکیبات اصلی پروتئین ها است و به طور متوسط 01 درصد پروتئین دریافتی به رژیم های غذایی انسان منتقل می شود.
2-فسفر )P(برای گیاهان و انسان ها مورد نیاز است و در تولید و انتقال انزژی نقش مهمی در بدن انسان و فیزیو لولوژی گیاهی دارد.
0-پتاسیم )K( یکی از عناصر مهم و ضروری در گیاهان و انسان ها به شمار می رود،.میوه و سبزیجات منبع خوبی برای تامین این ماده غذایی است. پتاسیم تأثیر مثبتی بر فشار خون دارد.
5-منیزیم )Mg( در گیاهان، از جمله غلات ، سبزیجات و آجیل وجود دارد و بر روی عملکرد سیستم های عصبی تاثیر گذار است.
ریز مغذی ها برای سلامتی انسان ضروری هستند آنها به بدن کمک می کنند تا از گسترش بیماریهای مزمن جلوگیری کرده و جسم و روحی سالم را تقویت کنیم .به عنوان مثال روی و آهن نیز سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کنند ،بنابراین به بهبود انعطاف پذیری طبیعی ما در برابر عوامل بیماری زا کمک می کند. مانندعنصر روی (ZN) که از ایمنی ضد ویروسی حمایت می کند.
یکی از سریع ترین و مقرون به صرفه ترین استراتژی ها برای جبران کمبود ریز مغذی ها در تغذیه انسان استفاده از عناصری مانند روی، آهن، سلنیوم و ید است که می توان از طریق بهبود ژنتیکی یا اقدامات زراعی در کنار کاربرد کود های کشاورزی سالم و از طریق غنی سازی )تولید بیولوژیک( مواد غذایی اصلی در محصولات گیاهی اقدام نمود .
وجودعامل بازدارنده اقتصادی ویروس کرونا باعث شد که سازمان خوارو بار جهانی)فائو( برنامه های جاری خود را به کمک های بشر دوستانه به منظور تقویت تاب آوری معطوف نماید و در کنار این موضوع نسبت به بازبینی و تحلیل تأثیرات بالقوه اقتصادی این ویروس در زمینه امنیت غذایی و تولید محصولات گیاهی و استراتژیک و همچنین تداوم حمایت ها از آسیب پذیرترین گروه ها و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای رسیدگی به تأثیرات ثانویه این ویروس اقدام نمود.
در آخرین گزارش انجمن بین الملی کود درخصوص اختلالات ناشی از اثرات 19-COVID آمده است، تمامی کشورها ضمن اطمینان از منابع مواد اولیه و حفاظت از محصولات تولیدی و همچنین به منظور تضمین امنیت غذایی در این دوره بی سابقه رکود، می بایست اقدامات کافی را برای حمایت از تولید کنندگان و توزیع کود جهانی و همچنین کشاورزان متکی به محصولات و نهاده های کشاورزی ازجمله تدوین سیاست ها وبرنامه های ویژه و طرح های یارانه دار، متناسب با سیستم های کشاورزی ،تامین کود های کشاورزی را مدیریت نمایند.

منابع:
1- International Fertilizer Association,2020.