آموزش

بهترین سم برای سفیدک دروغین – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟

بهترین سم برای سفیدک دروغین – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟

سفیدک دروغین که از آن با نام‌های سفیدک کرکی و سفیدک داخلی نیز یاد می‌شود, پدیده ای است که به صورت نقاط کوچک زرد رنگ روی برگ های گیاهان می‌نشیند که به صورت یک ماده سفید رنگ پودری پشت برگ ها نمایان می‌گردد. پدیده ای که قطعا نشان دهنده خوبی برای برگ های گیاهان در باغات و مزارع مختلف نیست. به همین دلیل ما در این مقاله از سپاهان سم قصد داریم شما را در زمینه پیدا کردن بهترین سموم برای سفیدک دروغین و شیوه های درمان و مبارزه با آن راهنمایی کنیم.

آفت سفیدک دروغین چیست؟

همانطور که گفته شد سفیدک دروغین, پدیده ای است که به صورت نقاط کوچک زرد رنگ روی برگ های گیاهان می‌نشیند که به صورت یک ماده سفید رنگ پودری پشت برگ ها نمایان می‌گردد. بایستی این نکته را نیز در نظر گرفت که به هنگامی که بافت برگ در زیر نقطه های زرد رنگ از بین بروند, یک ماده سفید رنگ تقریبا مایل به خاکستری تولید می‌شود که به آن سفیدک دروغین می‌گویند. وجود پدیده سفیدک دروغین و نمایان شدن آن روی برگ درختان به این صورت است که ممکن است حتی تمامی شاخه ها و شاخه های در حال رشد را آلوده سازد و منجر به مرگ و از بین رفتن گیاه مورد نظر گردند.

بهترین سموم برای آفت سفیدک کرکی (دروغین)

بهترین سموم برای آفت سفیدک کرکی (دروغین)

علائم آفت سفیدک دروغین

سفیدک های دروغین (کرکی) بصورت نقاط کوچک زرد رنگ, بر روی برگ های گیاهان و بشکل ماده سفید رنگ پودری در پشت برگ ها ظاهر می‌شوند. هنگامی که بافت برگ در زیر نقطه های زرد رنگ از بین می‌رود, یک ماده سفید رنگ مایل به خاکستری تولید می‌شود.

خسارات ناشی از سفیدک دروغین

در واقع سفیدک کرکی (دروغین) می‌تواند تمام شاخه ها و حتی شاخه ای که در حال رشد است را آلوده کند که در نهایت منجر به  مرگ گیاه می‌شود. در شرایط مطلوب بیماری (شب های سرد با دوره های طولانی), کپک زدگی به سرعت در حال گسترش است و با از بین بردن بافت برگ بدون تأثیر بر ساقه ها یا دمبرگ ها اتفاق می‌افتد.

بهترین سم برای سفیدک دروغین و نکاتی که باید رعایت کرد

انواع راه های مبارزه با سفیدک دروغین

۱- بهترین راه کنترل سفیدک دروغین (کرکی) این است که از ابتدا نگذارید گیاه به آن آلوده شود. از آنجایی‌ که ارگانیسم‌های انگلی عامل این بیماری نیاز به آب دارند تا زنده مانده و گسترش پیدا کنند, بهترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از آلودگی به سفیدک دروغین انجام دهید این است که هنگام آبیاری آب را بر روی گیاه نریزید بلکه تنها خاک را آبیاری کنید. در صورتی که آب بر روی برگهای گیاه بماند زمینه را برای آلودگی و گسترش سفیدک دروغین فراهم می‌نماید.

۲- رعایت نظافت باغچه یا زمین کشاورزی برای متوقف کردن گسترش این بیماری اهمیت زیادی دارد. سفیدک دروغین (کرکی) در طول ماه‌های سرد زمستانی در مواد گیاهی مرده پنهان شده و زنده می‌ماند. بنابراین تمام مواد گیاهی مرده را در فصل پاییز از زمین خارج کنید تا جلوی آلودگی گیاهان در فصل بهار گرفته شود.

۳- اگر یک یا چند گیاهتان به این بیماری مبتلا شد, روش‌های طبیعی و ارگانیک مبارزه با بیماری‌های گیاهی بهترین انتخاب است. علت این است که به محض آلوده شدن یک گیاه به سفیدک دروغین, هیچ ماده شیمیایی مؤثری برای کنترل آن وجود نخواهد داشت. با این حال در صورتی که بازگشت بیماری در بین گیاهان را تجربه می‌کنید, برخی مواد شیمیایی پیشگیرانه برای از بین ‌بردن این بیماری وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره ببرید. در ادامه به معرفی بهترین سموم برای نابودی سفیدک دروغین می‌پردازیم.

راههای مبارزه با سفیدک داخلی (دروغی یا کرکی)

راههای مبارزه با سفیدک داخلی (دروغی یا کرکی)

کنترل ارگانیک

یکی از راه های کنترل کپک زدایی, حذف رطوبت و رطوبت در اطراف گیاهان آسیب دیده است. آبیاری از پایین, مانند سیستم قطره ای و بهبود گردش هوا از طریق هرس انتخابی. در محیط های محصور, مانند خانه یا گلخانه, رطوبت نیز کمک خواهد کرد.

معمولاً این بیماری با گرم شدن هوا از بین می‌رود چرا که عامل بیماری نمی‌تواند در هوای گرم زنده بماند. اگر گیاه تنها کمی دچار آلودگی شده و وضعیت آن شدید نیست, بهترین کار این است که صبر کنید تا هوا گرم شود.

کنترل شیمیایی

در مورد اینکه کدام مواد شیمیایی برای مبارزه با سفیدک دروغین در گیاهان و برای استفاده در منطقه شما مناسب است, اطلاعات لازم را بدست آورید.از قارچ کش هایی که دارای عنصر مس هستند برای مبارزه با سفیدک دروغین در گیاهان استفاده کنید. قارچ کش مسی یکی از مواد شیمیایی است که بطور سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا سفیدک های دروغین را از بین ببرد. در ادامه بهترین سموم برای سفیدک دروغین را معرفی کرده‌ایم.

سموم مناسب سفیدک دروغین کدام‌اند؟

در این بخش به بررسی بهترین سموم برای سفیدک دروغین پرداخته ایم و شما عزیزان می‌توانید با استفاده‌‌ی درست از سموم زیر آفت سفیدک دروغین را به طور کامل از بین ببرید.

سفیر (ارتیواتاپ)

قارچ کش سفیر ترکیبی از گروه های شیمیایی متوکسی آکریلات (استروبیلورین) و تریازول که به ترتیب با حالت اثر تنفسی و بیو سنتز استرول در غشای سلولی باعث توقف رشد و نابئدی قارچ های بیماری زا می‌شود. از این محصول در دوز نیم در هزار بصورت محلولپاشی برای از بین بردن سفیدک دروغین استفاده نمائید.

کالیبان

قارچ کش کالیبان یک قارچ کش تماسی است که کارایی آن در پیشگیری و درمان بیماری سفیدک سطحی روی گیاهان زینتی, سبزی و صیفی و گلخانه ای، بدون به جای گذاردن اثر سمی, به اثبات رسانیده است. از این محصول در دوز 3 تا 5 در هزار بصورت محلولپاشی برای از بین بردن سفیدک دروغین استفاده نمائید.

توپاس (پنکونازول)

قارچ کش توپاس, قارچ کشی است از گروه شیمیایی تری ازول و دارای خاصیت سیستمیک با اثر حفاظتی و معالجه ای که علیه سفیدک سطحی درختان میوه دانه دار وهسته دار, انگور, سبزیجات و گیاهان زینتی مصرف می‌گردد. به میزان یک در هزار بصورت محلولپاشی از این سم برای از بین بردن سفیدک دروغین استفاده نمائید.

کومولوس

کومولوس یک سم قارچکش غیر سیستمیک با اثرات تماسی – تدخینی می‌باشد که قابلیت ازبین بردن آفت سفیدک دروغین را دارد. از این محصول در دوز یک در هزار بصورت محلولپاشی استفاده نمائید.

مانکوزب

قارچ کش مانکوزب, یک قارچ‌کش سیستمیک با اثر حفاظتی و پیشگیری کننده است. از این محصول در دوز 2 در هزار بصورت محلول پاشی یا آب آبیاری استفاده نمائید.

کاپتان

سم کاپتان یکی از قارچ‌کش های حفاظتی با طیف اثر گسترده است که برای کنترل بسیاری از بیماری های قارچی درختان میوه, گیاهان زراعی و سبزیجات قابل کاربرد می‌باشد. از این محصول در دوز 2 در هزار بصورت محلولپاشی یا آب آبیاری برای از بین بردن سفیدک دروغین استفاده نمائید.

سولفور (گوگرد)

از سولفور بصورت آبیاری و در دوز 3 در هزار برای کنترل و از بین بردن سفیدک دروغین می‌توانید استفاده کنید.

2 دیدگاه در “بهترین سم برای سفیدک دروغین – راهکارهای مبارزه با آن کدام است؟

  1. بازتاب: قارچ کش بردوفیکس برای چه گیاهانی مناسب است؟ - سپاهان سم
    1. علی صادق‌پور گفت:

      چه کمکی از دستم برمیاد. سوالی داشتید در خدمتتون هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *