عمومی

زمان استفاده از قارچ کش

زمان استفاده از قارچ کش

زمان و نحوه استفاده از قارچ کش بر روی گیاهان خود می تواند بدون داشتن دانش صحیح، مشکل باشد. دریافت کمک حرفه‌ای از قبل می‌ تواند به تعیین اینکه آیا استفاده از قارچ‌ کش‌ ها در باغ شما حتی ضروری است یا خیر و اگر چنین است، چه نوع قارچ‌ کشی در دسترس است، کمک فراوانی کند. علاوه بر این در این مطلب هم درباره زمان استفاده از قارچ کش توضیحات مختصری گردآوری شده است.

زمان استفاده از قارچ کش

هنگام استفاده از قارچ کش در باغ خود، مهم است که ابتدا تعیین کنید که آیا گیاه شما واقعاً به قارچ کش نیاز دارد یا خیر. بسیاری از علائم می تواند از علل دیگر باشد، بنابراین استفاده اشتباه از قارچ کش های باغ ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

اولین کاری که باید انجام شود این است که با یک متخصص، درمورد باغ و گیاهان خود در تماس باشید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید چه مشکلی در گیاهان شما وجود دارد و همچنین می توانند انواع مناسب قارچ کش را برای استفاده توصیه کنند.

به خاطر داشته باشید که از قارچ کش های باغ برای جلوگیری از شروع یا گسترش مشکلات استفاده می شود. آنها نمی توانند مشکلات را درمان کنند. زمانی که مشخص شد که قارچ کش مورد نیاز است، زمان استفاده از قارچ کش برای گیاهان بستگی به نوع قارچ دارد. اگر نوع قارچ را نمی دانید، اول با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید.

زمان استفاده از قارچ کش

انواع قارچ کش

انواع مختلفی از قارچ کش ها برای مقابله با اشکال مختلف قارچ وجود دارد. قارچ کش های کپک و قارچ کش های چمن وجود دارد و نمی توان یکی را جایگزین دیگری کرد. قارچ کش های شیمیایی و طبیعی و حتی قارچ کش های خانگی برای باغ ها هم وجود دارد.

همانطور که گفته شد، همه قارچ کش ها یکسان عمل نمی کنند، زیرا به روش های توزیع متفاوتی نیاز دارند. برخی پودری، برخی مایع، برخی پودر های قابل تر شدن (فعال شدن فقط پس از خیس شدن) و روان هستند. مهم نیست که از کدام نوع استفاده می کنید، احتیاط توصیه می شود. برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در صورت استفاده از قارچ کش، بهتر است از لباس محافظ استفاده کنید.

نحوه استفاده از قارچ کش

همه قارچ کش های باغ با دستورالعمل های خاص ارائه می شوند. استفاده بیش از حد به همان اندازه مضر است که عدم استفاده کافی. برخی از افراد ترجیح می دهند به طور کامل از مواد شیمیایی اجتناب کنند و از قارچ کش های طبیعی استفاده کنند. حتی هنگام استفاده از یک قارچ کش طبیعی، همچنان باید دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

مقدار صحیح، روش توزیع و زمان سال ملاحظات مهم در نحوه استفاده صحیح از قارچ کش است. گیاهان خاصی به انواع خاصی از قارچ کش نیاز دارند. اکنون که در مورد استفاده از قارچ کش ها در باغ خود بیشتر می دانید، بهتر می توانید با هر گونه مشکل قارچی که ممکن است به راحتی ایجاد شود مبارزه کنید. کنترل شیمیایی تنها باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد، زیرا روش های ارگانیک ایمن تر و سازگارتر با محیط زیست هستند.

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه

با قارچ کش مناسب برای درختان میوه از پوسته پوسته شدن، زنگ زدگی، پیچ خوردگی، خرابی و موارد دیگر جلوگیری کنید! تابستان فعالیت‌های فراوانی را به همراه دارد، از جمله کار اضافی در حیاط و باغ – به‌ ویژه برای کسانی که باغ سبزیجات سالانه دارند یا گیاهان میوه‌ ده و درختان چند ساله که وارد فصل رشد خود می‌ شوند. اما با شروع افزایش دما، بیماری های قارچی درختان میوه در همه انواع درختان میوه از جمله گلابی، سیب و هلو شناخته می شوند. مراقبت از گیاهان و درختان شما اولویت شماره یک باید باشد. چند بیماری رایج وجود دارد که ما با آنها سر و کار داریم، و دانستن اینکه چه علائمی را باید جستجو کنید می تواند به شما کمک کند چگونه از بیماری های درختان میوه جلوگیری کنید و اقدامات لازم را برای حفظ سلامت درختان خود انجام دهید.

به طور مثال، دلمه سیب می تواند باعث ایجاد لکه ها و ضایعات قهوه ای روی برگ ها و میوه های درختان سیب شود. این بیماری برگ ها و میوه های هر درخت سیب را تحت تاثیر قرار می دهد که توسط قارچ Venturia inaequalis ایجاد می شود. در اواخر بهار و اوایل تابستان باعث ایجاد لکه ها و ضایعات قهوه ای روی برگ و میوه این نوع درختان می شود. به ویژه در جا های بسیار مرطوب که بارندگی مکرر است و دمای شبانه خنک می ماند، می تواند بدتر باشد. بهترین روش برای کنترل و جلوگیری از آسیب این بیماری به درختان، سمپاشی قارچ کش برای این درختان میوه در فواصل منظم دو تا سه هفته ای در دوره ای است که فشار بیماری در بالاترین حد است و شرایط مناسب برای رشد و گسترش قارچ است. در منطقه غرب که معمولاً از زمانی که برای اولین بار در ماه فروردین بیرون می آیند، تا پایان ماه خرداد است.

زمان استفاده از قارچ کش در درختان میوه

بیماری های دیگر درختان میوه

در حالی که زنگ سرو-سیب رایج ترین و شناخته شده ترین بیماری زنگ است، چندین بیماری دیگر نیز وجود دارد که می تواند درختان شما را آزار دهد. خوشبختانه، همه آنها به اندازه کافی علائم مشابه و روش یکسانی برای کنترل و پیشگیری از آنها دارند که همه آنها را می توان در یک دسته قرار داد.

زنگ سدر-سیب که توسط قارچ Gymnosporangium juniper-virginianae ایجاد می‌ شود، بیشتر به خاطر هاگ‌ های نارنجی و قهوه ‌ای روشنی است که در درختان سرو و سرو های بومی ایجاد می‌ کند. این هاگ ها را می توان در اواسط بهار در حالی که هاگ های خود را آزاد می کنند، که در هوا شناور می شوند تا روی میزبان دوم خود، درختان سیب، یا زالزالک شما فرود بیایند، دید. همچنین قارچ مشابهی وجود دارد که علائم مشابهی را در درختان گلابی ایجاد می کند. با شروع بیماری های زنگ زدگی روی برگ ها، لکه های کوچک و زرد کم رنگ ظاهر می شوند. آنها به رشد خود ادامه می دهند و به لکه ها و ضایعات نارنجی روشن تبدیل می شوند که بعداً با نقاط سیاه کوچکی همراه می شوند که شروع به پوشاندن برگ ها می کنند. اگر آلودگی به اندازه کافی شدید باشد، برگ ها از درخت شروع به ریزش می کنند و باعث برگزدایی سبک تا متوسط ​​می شود.

در صورت عدم درمان برای چندین فصل، این به آرامی درخت را ضعیف می کند. بهترین روش برای کنترل بیماری های زنگ بسیار شبیه به کنترل دلمه سیب است. استفاده منظم از قارچ کش ها در طول یک دوره فشار شدید بیماری، درختان میوه شما را شاد و بدون قارچ نگه می دارد. بیماری پیچ خوردگی برگ هلو توسط قارچ Taphrina deformans ایجاد می شود. این یک بیماری بسیار شدید است که در هجوم‌ های شدید می‌ تواند باعث برگ‌زدایی جدی، تغییر شکل میوه‌ ها و از دست دادن بنیه درخت شود.

خوشبختانه، در بیشتر موارد، شما احتمالاً فقط مقادیر کمی از این بیماری را خواهید دید که با رسیدن به دمای بالای تابستان ناپدید می شوند. پیچ خوردگی برگ هلو را فقط می توان با اسپری قارچ کش مسی در پاییز پس از ریزش برگ ها یا در اوایل بهار قبل از وجود جوانه ها به طور ملایم درمان کرد (در برخی موارد ممکن است به هر دو سمپاشی نیاز باشد). حتی با استفاده از اسپری ها، این یک بیماری مشکل است و مشاهده برخی علائم پس از درمان بسیار طبیعی است.

قارچ کش مناسب درختان

هنگام درمان درختان میوه باید دو رکن را در نظر بگیرید: استفاده از قارچ کش مناسب و استفاده در زمان مناسب. در حالی که قارچ کش های مختلف زیادی در بازار برای کنترل بیماری های قارچی درختان وجود دارد، تعداد زیادی از آنها که برای درختان میوه برچسب گذاری شده اند وجود ندارد. هنگام سمپاشی هر درختی که میوه ای دارد که برای مصرف برنامه ریزی شده است باید مراقب باشید.

بیماری‌ های قارچی فوق معمولاً توسط قارچ‌کش‌ های حاوی مایکلوبوتانیل به‌ عنوان ماده فعال یا یک ماده فعال مبتنی بر مس کنترل می‌ شوند، اما همیشه ابتدا برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید محصولی که استفاده می‌ کنید قارچ خاصی را که با آن مبارزه می‌ کنید، کنترل می‌ کند. حتماً برچسب را بخوانید و از نرخ ‌های مخلوط مناسب استفاده کنید تا مطمئن شوید که فقط مقدار صحیح ماده شیمیایی روی درختان پاشیده می‌ شود، و همیشه مطمئن شوید که یک دوره کوتاه‌ مصرف مناسب را رعایت کنید، فقط بعد از تعداد روز های مشخص شده میوه را برداشت کنید. استفاده صحیح از مواد شیمیایی تضمین می کند که می توانید با خیال راحت از برداشت فراوان میوه از درختان خود لذت ببرید.

تشخیص زمان مناسب برای قارچ کش

بهترین چیزی که باید در مورد زمان مناسب برای بیماری های قارچی به خاطر بسپارید این است که پیشگیری بهترین دارو است. اکثر بیماری های قارچی در صورتی به بهترین نحو کنترل می شوند که اولین سمپاشی در زمانی باشد که درختان برای اولین بار برگ می ریزند. قارچ کش ها به عنوان یک راهکار پیشگیرانه عمل می کنند و از برگ های جوان در برابر قارچ های مهاجم محافظت می کنند. این بدان معنی است که آنها همیشه مزایای درمانی زیادی ندارند. با این حال، اگر علائم خفیف باشد و در فصل خیلی دیر نشده باشد، قارچ‌کش‌ ها برای درختان میوه همچنان می‌ توانند به کاهش علائم کمک کنند.

بهترین زمان برای استفاده از قارچ کش برای بیماری های مختلف چه زمانی است؟

در فصل های با بادسبک (3 تا 5 مایل در ساعت) یا بدون باد برای رسیدن به بهترین پوشش و به حداقل رساندن پتانسیل رانش، نکاتی را باید در نظر داشته باشید. بهترین باد زمانی است که وارونگی دما وجود داشته باشد (هوای سردتر در نزدیکی زمین و هوای گرمتر در بالا قرار دارد که با هوای راکد مشخص می شود و احتمالاً در شرایط فشار بالا رخ می دهد). اسپری کردن در باد ملایم در حین وارونگی دما، احتمال گیر افتادن قطرات ریز اسپری، بالا آمدن و دور شدن را کاهش می دهد. ظهر بهترین زمان برای سمپاشی در هنگام وارونگی دما است.

در مورد بارندگی و فصول سردتر، شبنم می تواند رواناب را فعال کند. انتظار می رود برگ ها در طول دوره بارندگی خشک بمانند (بدون باران یا شبنم شدید). اکثر محصولات حداقل 4 ساعت زمان نیاز دارند. زمان مورد نیاز اغلب بر روی برچسب مشخص می شود. مواد سیستمیک یا نافذ را، زمانی استفاده کنید که شرایط باعث خشک شدن آهسته برای به حداکثر رساندن جذب شود، مانند روز های آرام، ابری و اواخر بعد از ظهر تا غروب. احتمال باز بودن روزنه ها در این شرایط بیشتر است که باید جذب را افزایش دهد.

برخی از قارچ ها می توانند زمانی که رطوبت نسبی 90 درصد یا بالاتر از آن باشد، آلوده شوند. قارچ های سفیدک پودری یک استثنا هستند و می توانند در شرایط خشک آلوده شوند. باران در واقع برای این عوامل بیماری زا نامطلوب است.

اقدامات اضافی برای به حداکثر رساندن کنترل هنگام استفاده از قارچ کش

اطمینان حاصل کنید که سمپاش در حال استفاده از پوشش خوبی برخوردار است. در بهار، کالیبراسیون آن را بررسی کنید و نازل های فرسوده را جایگزین کنید. انواع نازل های جدیدی را در نظر بگیرید که ممکن است پوشش را بهبود بخشند، مانند جت های دوقلو. برای بدست آوردن قطرات کوچک از فشار کافی، حداقل 60 psi استفاده کنید، زیرا پوشش بهتری نسبت به قطرات بزرگتر دارند. از فشار بسیار بالا اجتناب کنید، زیرا قطرات ریز مستعد پخش شدن هستند. برای بررسی پوشش محصول از کاغذ حساس به آب استفاده کنید. رسوب اسپری در سطح زیرین برگ ها به ویژه در مورد بیماری هایی مانند سفیدک پودری که به راحتی ایجاد می شود، و دسترسی به برگ های بزرگ مانند کدو حلوایی که دشوار است، بسیار مهم است. قارچ کش ها فعالیت درمانی کمی دارند و استفاده درمانی می تواند باعث ایجاد مقاومت در برابر قارچ کش ها شود.قارچ کش هایی را انتخاب کنید که برای بیماری هدف برچسب گذاری شده و اثربخشی آنها ثابت شده باشد.

منابع: vegetables، ryanlawn و gardeningknowhow

2 دیدگاه در “زمان استفاده از قارچ کش

  1. محمد مهمی گفت:

    عالی و کاربردی

    1. علی صادق‌پور گفت:

      مرسی از وقتی که گذاشتید و مطالعه نمودید. امیدوارم که آموزنده و کاربردی بوده باشه براتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *