آموزش

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟ ارگانیسم های متعدد (ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها) می توانند باعث بیماری گیاهی شوند. پیشگیری و مدیریت بیماری به بهترین وجه با ترکیبی از اقدامات انجام می شود. اقدامات مدیریتی شامل تطبیق گیاه با محل، انتخاب گونه های مقاوم به بیماری، مراقبت از گیاه که از استرس جلوگیری می کند (آبیاری، مالچ، کوددهی در صورت نیاز و غیره) و همچنین استفاده از قارچ کش در صورت لزوم است.

قارچ ‌کش‌ ها، آفت‌کش‌ هایی هستند که از رشد قارچ‌ ها در گیاهان جلوگیری می‌ کنند، می‌ کشند، کاهش می‌ دهند یا مانع رشد قارچ ‌ها می‌ شوند، اما در برابر باکتری‌ ها یا بیماری‌ های ویروسی مؤثر نیستند.

طبقه بندی قارچ کش ها

قارچ‌کش ها را می توان بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی کرد.  قارچ کش های تماسی (محافظت کننده های AKA) توسط گیاه جذب نمی شوند و به سطوح گیاه می چسبند. آنها یک سد محافظ ایجاد می کنند که از ورود قارچ و آسیب رساندن به بافت های گیاه جلوگیری می کند. محصولات سیستمیک (همچنین به عنوان نافذ شناخته می شوند)، توسط گیاه جذب می شوند و می توانند از محل استفاده به سایر قسمت های گیاه منتقل شوند. حرکت در گیاه با قارچ کش، حرکت به بافت های قدیمی و جدید (آمفیموبیل یا سیستمیک واقعی)، رشد جدید (اکروپتالی یا آوند چوبی)، حرکت از بالا به پایین سطح برگ (ترانس لامینار) متفاوت است.

قارچ کش های پیشگیرانه با جلوگیری از ورود قارچ به گیاه کار می کنند. قارچ کش پیشگیرانه باید مستقیماً با قارچ تماس داشته باشد و باید مجدداً روی بافت ‌های گیاهی جدید استفاده شود (به عنوان برگ‌ ها یا سوزن‌ ها در بهار) یا در صورت شسته شدن محصول، باز هم باید اعمال شود. قارچ کش های درمانی پس از عفونت قارچ را تحت تأثیر قرار می دهند. این بدان معنی است که آنها می توانند بیماری را پس از شروع عفونت یا پس از مشاهده اولین علائم متوقف کنند. قارچ کش هایی که می توانند در گیاه حرکت کنند می توانند هم پیشگیری کننده و هم درمانی باشند.

قارچ کش ها ممکن است با آسیب رساندن به غشای سلولی قارچ، مانع از فرآیند مهم قارچ ها شوند، و یک یا چند فرآیند را در قارچ مشخص کنند. برای حفظ اثربخشی و جلوگیری از مقاومت در برابر قارچ کش ها، ترکیب روش های مختلف عمل با مخلوط یا محصولات متناوب مهم است.

  • بیشتر بخوانید: آفت شته سبز چیست و روش های کنترل آن به چه شکل است؟

قوانین استفاده از قارچ‌ کش ها

برای استفاده موثر و ایمن از قارچ کش، قوانین خاصی باید رعایت شود. قبل از استفاده از قارچ‌کش مطمئن شوید که علت بیماری (آیا این یک بیماری است؟ اگر بله علت آن چیست؟ قارچ؟ کدام یک؟) و چه زمانی (بهار، پاییز و غیره) را می شناسید. و هر چند وقت یکبار از قارچ کش استفاده شود. زمان استفاده از قارچ کش می تواند اثربخشی محصول را افزایش داده و از اسپری های اضافی جلوگیری کند.

هنگامی که آماده استفاده از قارچ کش توصیه شده برای مشکل خاصی هستید که گیاه شما با آن مواجه است، برچسب را بخوانید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. این نه تنها از گیاه شما محافظت می کند، بلکه از سلامت شما و محیط زیست نیز محافظت می کند. همیشه به خاطر داشته باشید که قارچ کش ها را با استفاده از تجهیزات مناسب با میزان کاربرد توصیه شده استفاده کنید.

برچسب های قارچ کش اطلاعاتی در مورد استفاده توصیه شده، مواد تشکیل دهنده، نحوه عمل و فرمولاسیون محصول ارائه می دهند.

به یاد داشته باشید که بهترین استراتژی مدیریت در برابر بیماری های گیاهی در وهله اول ارتقاء سلامت گیاه است. قبل از کاشت، مطمئن شوید که شرایط خاک، آب و نور برای گیاه شما ایده آل است. پس از استقرار گیاهان، مطمئن شوید که از روش های بهداشتی مناسب، کود دهی و هرس برای بهبود سلامت گیاه استفاده کنید.

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟

پودر قارچ کش

پودر قارچ کش برای گیاهان، اگر نمی خواهید از آفت کش های خشن در نزدیکی گیاه هایی که در حال کشت هستید استفاده کنید، با این حال از از دست دادن گیاهان گران قیمت خود در اثر بیماری های قارچی متنفر هستید؛ اگر چنین است، ساختن دارو های قارچ کش خود ممکن است پاسخی باشد که به دنبال آن هستید. پودر قارچ کش هم اینجا بدرد می خورد. قیمت قارچ کش های خریداری شده در فروشگاه می تواند گزاف باشد و بسیاری از آنها حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که برای محیط زیست و سلامت شما مضر هستند. حتی برخی از اسپری های آلی دارای ترکیبات خورنده در خود هستند. ساختن درمان های مقرون به صرفه و ایمن قارچ کش در خانه، ساده و موثر است. هیچ مواد منحصر به فردی مورد نیاز نیست. در واقعیت، شما به احتمال زیاد در حال حاضر همه چیز مورد نیاز خود را در کمد خود دارید. بدون درک مناسب، استفاده از قارچ کش ها روی گیاهان شما می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است مشخص شود که آیا استفاده از قارچ کش ها در باغ شما حتی ضروری است یا خیر.

مشکلات ناشی از قارچ

زائده های نارنجی زنگی که در سطح زیرین برگ ها ایجاد می شوند، نام این بیماری را به این قارچ داده اند. در حالی که قارچ رشد می کند و تکثیر می شود، بالاترین سطوح شاخ و برگ رنگ می گیرد و در نهایت، شاخ و برگ از درخت می ریزد.

هوای سرد، مرطوب و گیاهان مرطوب رشد زنگ را تشویق می کنند، علاوه بر این که توسط نسیم، آب و همچنین حشرات ناخواسته منتقل می شوند.

اگر لکه سیاه فعال است، پس آثارش توسط نقاط تیره در طرفین بالای برگ ها دیده می شود. نقاط تا زمانی رشد می کنند که برگ زرد و خالدار سیاه شود، هرگز در قسمت زیرین نمی بینید.

مشابه عفونت‌ های قارچی بی‌ شمار مرتبط، لکه سیاه برای تکثیر و همچنین گسترش به آبی نیاز دارد که به راحتی در قسمت بیرونی گیاه قابل دسترسی باشد، چه به شکل قطره یا شاید یک لایه. لکه سیاه در محیط های شلوغ و مرطوب با آبیاری سربار رشد می کند.

روی شاخ و برگ، جوانه های جدید و همچنین سایر اجزای گیاهی، کپک یا سفیدک پودری اغلب به صورت تجمع سفید و گچی ظاهر می شود.

بر خلاف چندین بیماری قارچی معمولی، کپک پودری برای رشد و تکثیر نیازی به آب ندارد. ممکن است این کار را بخصوص در محیط های گرم و خشک انجام دهد. رطوبت زیاد و حرکت ضعیف هوا احتمال ابتلا به این بیماری منتقله از باد را افزایش می دهد که به شاخه های جدید خوش طعم آسیب می رساند.

اگر گلبرگ ‌ها و جوانه‌ های گل‌ های سالم و خیره‌کننده پژمرده می‌ شوند و می‌ میرند، شواهدی از سوختگی بوتریتیس و کپک‌ های خاکستری را نشان می‌ دهند. روز های آفتابی و مرطوب بهار و پاییز بهترین زمان برای میکروب های موجود در هوا هستند که این بیماری را القا می کنند. رطوبت بالا، جریان هوا ضعیف و شرایط شلوغ شرایط ایده آل برای بیماری بوتریتیس است.

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟

زمان استفاده از پودر قارچ کش برای گیاهان

قارچ‌کش ها می توانند از گسترش یک بیماری قارچی در گیاهان و علف جلوگیری کنند، اما نمی توانند علف یا گیاهانی را که قبلاً مبتلا شده اند درمان کنند.

قبل از استفاده از قارچ کش برای گیاهان خود در باغ، بسیار مهم است که مطمئن شوید آیا گیاه واقعاً به آن نیاز دارد یا خیر.

استفاده از قارچ‌کش باغی ممکن است مضر باشد تا مفید، زیرا بسیاری از علائم می تواند منشأ دیگری داشته باشد.

تماس با یک متخصص، اولین کاری است که انجام می دهید. آنها می توانند به شما در مورد بهترین قارچ کش ها برای استفاده توصیه کنند و به شما کمک کنند تا بفهمید چه مشکلی با گیاهان شما وجود دارد.

قارچ کش ها باید به عنوان یک رویکرد پیشگیرانه قبل از رشد قارچ به گیاهان ارائه شوند.

علاوه بر این، اگر قبلا از قارچ کش استفاده کرده اید، می توانید بدانید که چه زمانی این کار را انجام دهید.

اگر تابستان گذشته گیاه شما دارای ناحیه قهوه ای بود، سمپاشی قارچ کش پیشگیرانه در ماه های گرم سال گزینه خوبی است.

سیستم‌ های پیش‌بینی بیماری توسط کشاورزان، باغبان‌ های تجاری استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که قارچ‌ کش‌ ها در صورت لزوم اسپری می‌ شوند. برای تصمیم گیری اینکه کدام قارچ‌کش باید استفاده شود، روش های پیش بینی آنها دمای محلی، رطوبت نسبی و رطوبت برگ را در نظر می گیرند.

  • بیشتر بخوانید: آفت مینوز چیست؟سموم و آفت‌کشهای آن کدام اند؟

انواع قارچ کش گل و گیاه

برای مبارزه با انواع مختلف قارچ، انواع قارچ کش های مختلف موجود است.

  • قارچ‌کش های چمن
  • قارچ‌کش های زراعی

هر دو متمایز هستند و نمی توان از یکی به جای دیگری استفاده کرد.

قارچ کش هایی برای باغ ها وجود دارد که شیمیایی، طبیعی و حتی خانگی هستند. با وجود این، همه قارچ کش ها به یک شکل عمل نمی کنند زیرا به تکنیک های پراکندگی مختلفی نیاز دارند.

برخی دیگر پودر های ترشونده هستند (فقط زمانی که مرطوب هستند فعال هستند)، برخی مایع هستند، برخی پودر های گرد و غبار هستند و برخی روان هستند. این ایده آل است که هنگام استفاده از هر نوع، احتیاط را رعایت کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید، توصیه می شود برای کاهش قرار گرفتن در معرض سموم، از لباس های محافظ استفاده کنید. قارچ‌کش هایی که به عنوان اقدامات پیشگیرانه استفاده می شوند به منظور محافظت از گیاهان در برابر بیماری ها هستند. پس از سمپاشی قارچ کش پیشگیری کننده، گیاه برای مقاومت در برابر عفونت های قارچی مجهزتر است.

اگر گیاهی قبلاً به بیماری قارچی آلوده شده باشد، دادن قارچ‌ کش‌ های پیشگیرانه به درختچه‌تان می‌ تواند مانع از تکرار قارچ ‌ها در گیاهان یا چمن‌ های شما شود.

پس از اینکه گیاه بیمار شد، قارچ‌کش های درمانی عمل می کنند تا قارچ ها را از آسیب رساندن به بافت گیاه بازدارند.

قارچ‌ کش‌ های درمانی نمی ‌توانند آسیب‌ های گیاهی را برطرف کنند، اما می‌ توانند گسترش بیماری و آسیب را متوقف یا تا حد زیادی به تأخیر بیندازند.

چگونه از قارچ کش استفاده کنیم؟

قارچ‌کش های دیگر

قارچ کش های سیستمیک برای محافظت در برابر ریشه کن کردن قارچ ها پس از تماس با آنها وارد گیاهان می شوند. از طریق نوک برگ به سمت قاعده آن، یک قارچ کش سیستمیک می تواند محدوده کوچکی را در داخل گیاه حرکت دهد و حتی ممکن است تمام وسعت گیاه را طی کند و از ریشه شروع شود.

قارچ کش های تماسی جذب نمی شوند. روی سطح گیاه می مانند. قارچ کش های تماسی فقط به عنوان درمان های پیشگیرانه موثر هستند زیرا آنها فقط گیاه تیمار شده را از آسیب بیشتر قارچ کش محافظت می کنند. قارچ کش های طیف کم کاملاً تخصصی هستند و فقط در برابر چند نوع قارچ مختلف عمل می کنند. اکثر قارچ کش های طیف باریک سیستمیک هستند که امکان جذب مطمئن در گیاهان را فراهم می کند. قارچ کش های طیف باریک معمولاً قارچ های نزدیک به هم را هدف قرار می دهند.

قارچ کش های وسیع الطیف در برابر انواع قارچ های اغلب نامرتبط موثر هستند. اکثر قارچ کش های تماسی وسیع الطیف آنهایی هستند که روی سطح گیاه قرار دارند و جذب نمی شوند.

قارچ کش را چگونه استفاده کنیم؟

ما نوع قارچ کش گوگردی را بررسی کرده ایم. ابتدا باید آب را قبل از استفاده از گوگرد میکرونیزه به درختان خود اضافه کنید. دستورالعمل‌ های درمان شامل سطح رقیق بودن است که ممکن است بسته به درخت و همچنین قارچی که درمان می‌ کنید، متفاوت باشد.

قارچ کش گوگردی را با استفاده از سمپاش دستی یا برقی پس از مشخص کردن میزان مصرف از روی برچسب محصول، روی درختان بمالید.

فقط درصدی از گوگردی که درختان شما به آن نیاز دارند باید مرطوب باشد نه کل آن.

اگر درختان را با پودر گوگرد درمان می کنید، آنها را با استفاده از گردگیر دستی یا برقی پخش کنید.

قبل از اینکه محصولات حیاط شما بیمار شوند، به طور دوره ای آنها را با قارچ کش اسپری کنید.

زمانی که هوا برای بیماری گیاهی مساعد است، سمپاشی را کمتر انجام دهید. هر عفونت قارچی گیاهی دارای “شخصیت” منحصر به فرد متفاوتی است و در نتیجه انواع خاصی از آب و هوا را دوست دارد. در صورت امکان، قبل از بارندگی از قارچ کش استفاده کنید. اکثر اسپور های قارچ برای آلوده کردن پوشش گیاهی و انتشار با پاشیدن به آب نیاز دارند. موثرترین قارچ کش طبیعی برای محصولات کشاورزی جوش شیرین است.

منابع: hortnews و gardeninglovy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *