عمومی

آفت شته سبز چیست و روش های کنترل آن به چه شکل است؟

آفت شته سبز چیست و روش های کنترل آن به چه شکل است؟

آفت شته سبز یک نوع آفت کشاورزی بسیار ریز به رنگ سبز است که خسارات بسیار جبران ناپذیری به گیاهان و محصولات زراعی وارد می‌کند. شته سبز رایج ترین نوع این آفت است که در بیشتر بر روی گیاهان زینتی داخل منزل یافت می‌شود. این حشرات کوچک به سرعت تولید مثل کرده و فراگیر می‌شوند.

یک شته سبز ماده ممکن است در طول عمر 20 تا 30 روزه خود 60 تا 100 لارو به دنیا بیاورد. این لاروها ممکن است تنها 6 تا 10 روز پس از تولد شروع به تولید مثل کنند. در نتیجه, تعداد آنها به سرعت افزایش می‌یابد. این آفات در طیف وسیعی از دما و رطوبت متوسط ​​می‌توانند زندگی کنند. شته ها ترجیح می‌دهند, در پایه جوانه ها و در سطح زیرین برگ ها زندگی کنند. آنها همچنین مقادیر زیادی عسلک تولید می‌کنند که منجر به ایجاد کپک دوده ای و حضور مورچه ها بر روی سطح گیاهان می‌شود.

آفت شته سبز از بیش از 100 گیاه, از جمله طیف گسترده ای از سبزیجات و گیاهان زینتی را مورد حمله قرار می‌دهد. به نظر می رسد گیاهان اسفناج, سیب زمینی و هلو, میزبان های مورد علاقه این آفات هستند. برای از بین بردن آفت شته سبز راه های زیادی وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آفت شته سبز و راه های مبارزه با آن, لطفا تا انتها با ما در این مقاله از فروشگاه سپاهان سم همراه باشید.

آفت شته چیست؟

شته ها حشرات کوچک گلابی شکل با دهان مکنده هستند که از آب و شیره داخل یک گیاه تغذیه می‌کنند. بیش از 4000 گونه از این موجودات کوچک در جهان وجود دارد و آنها در سراسر جهان گسترش یافته اند. آنها قادر به تولید چندین نسل در یک فصل هستند. این حشرات ریز در کلونی‌ هایی روی ساقه ‌ها و سطح زیرین برگ‌ ها زندگی می‌‌کنند.

این آفات عضوی از خانواده حشرات Homoptera هستند که شامل adelgids و mealybugs است. گونه های شته اغلب به نام گیاهی که دوست دارند طبقه بندی می‌شوند, اما همه آنها ویژگی های مشابهی دارند. آنها به محصولات غذایی, گل رز, درختان و درختچه ها, گیاهان چند ساله علفی و یکساله حمله می‌کنند. تقریبا هر چیزی که پرورش می‌دهید, می‌تواند میزبان این آفات کوچک باشد.

آفت شته سبز چیست

آفت شته چیست؟

راه های شناسایی آفت شته سبز

شته ها نرم اندام هستند و 2 تا 4 سانتی متر طول دارند و دارای دو قرنیک در پایین شکم خود هستند. این لوله های کوچک یک ماده دفاعی ترشح می‌کنند و می‌توان آنها را به عنوان لوله های اگزوز کوچک تصور کرد. این قرنیک ها یک راه برای شناسایی این آفت هستند.

برخی از شته ها دارای پوشش مومی یا پشمی هستند. این آفات دارای گونه های مختلفی به رنگ های متفاوت مانند سبز, سفید, زرد, نارنجی, قرمز, خاکستری, سیاه, آبی و قهوه ای هستند. این آفات معمولا بدون بال هستند, اما گاهی اوقات نسل‌ های بالدار نیز تولید می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهد یک کلونی جدید روی گیاهان دیگر ایجاد کنند. این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که گیاه نتواند کل کلنی را پشتیبانی کند.

شته سبز با چشم غیرمسلح به راحتی قابل مشاهده است, اما این حشرات تمایل دارند در برگ های پیچ خورده یا روی سطح زیرین برگ پنهان شوند و اغلب با گیاه میزبان خود ترکیب می‌شوند. بنابراین برای مشاهده آنها کمی وقت بگذارید تا آنها را شناسایی کنید, زیرا جمعیت ها آنها می‌توانند به سرعت زیاد شوند. توصیه می‌شود در اوایل فصل رشد هر روز بر روی گیاهان خود به دنبال آنها بگردید.

این آفات ماده چسبنده ای به نام عسلک تولید می‌کنند که گاهی اوقات متوجه شده اید که از درختان و گیاهان بر روی شیشه های خودرو شما می‌ریزد. این ماده چسبناک می‌تواند دعوت کننده ای برای تشکیل قارچی به نام کپک دوده ای باشد. بنابراین اگر گیاهان شما دارای برگ‌ های چسبنده و خال ‌های سیاه هستند, نشانه خوبی است که گیاهان شما به این آفت آلوده شده‌ اند. راه دیگری که برای تشخیص این آفت بر روی گیاهان وجود دارد, مشاهده مورچه ها بر روی گیاه است. مورچه ها عاشق عسلک هستند.

توجه: سموم زیر یکی از کارآمد ترین سموم حشره کش برای نابودی آفت شته سبز می‌باشند:

چرخه زندگی شته سبز

شته ها به صورت تخم در قاعده گیاهان یا روی برگ های میزبان زمستان را سپری می‌کنند. لاروهایی این آفت در اوایل فصل بهار از تخم خارج می‌شوند و شته های جوان – معروف به پوره (Nymphs) یا خزنده – شروع به تغذیه از گیاهان می‌کنند. در آب و هوای معتدل, مرحله خواب زمستان وجود ندارد و شته سبز در تمام طول سال به تولید مثل ادامه می‌دهد.

شته ها چرخه زندگی ناقصی دارند به این معنی که در چرخه زندگی آنها مرحله شفیره وجود ندارد. تمام شته هایی که در فصل بهار از تخم خارج می‌شوند ماده هستند و همه می‌توانند به صورت غیرجنسی تولید مثل کنند و در مدت زمان بسیار کوتاهی نسل های زیادی را به وجود آورند. آنها همچنین می‌توانند شته های جوان را به دنیا بیاورند و مرحله تخمک گذاری را به طور کامل نادیده بگیرند. در چرخه عادی زندگی این آفات در پایان فصل, نر و ماده جفت گیری کرده و تخم گذاری می‌کنند و چرخه زندگی دوباره شروع می‌شود.

انواع شته ها

این آفات انواع مختلفی دارند؛ بنابراین ما در این مقاله به تعدادی از رایج ترین آنها می‌پردازیم. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید با کدام جمعیت شته سر و کار دارید و به شما کمک می‌کند تا بهترین ابزارها را برای کنترل این آفات به کار بگیرید. انواع رایج این آفات عبارتند از:

شته لوبیا

این آفت از حبوبات, گیاهان زینتی چوبی مختلف و گل ها تغذیه می‌کند. بزرگسالان این حشرات دارای بدن گلابی شکل به رنگ سیاه با پاهای زرد و سه قرنیک سیاه هستند که از شکم آنها بیرون زده است. پوره های این حشرات قهوه ای تیره تا سیاه رنگ هستند.

شته کلم

این آفت از گیاهان کلم تغذیه می‌کند. شته ها و پوره های کلم بالغ به شکل گلابی و ظاهری خاکستری گچی و آرد آلود دارند. برخی از پوره های این آفت مایل به زرد رنگ نیز هستند.

شته هلو

این آفات به محصولاتی مانند فلفل, اسفناج, گوجه فرنگی, کدو, هویج, کاهو, حبوبات, ذرت, گیاهان گلدار و میوه های هسته دار حمله می‌کنند. شته ها و پوره های هلو بالغ به رنگ خاکی هستند. بزرگسالان این حشرات دارای یک قرنیک بیرون زده از مرکز شکم هستند.

شته خربزه (با نام مستعار شته پنبه)

از آفات از شیره گیاهانی مانند کدو, هویج, مرکبات, بسیاری از گل ها و گیاهان زینتی تغذیه می‌کنند. شته ‌های خربزه بالغ و شته‌ های جوان شکل‌ های متفاوتی از سبز روشن و سبز تیره دارند و آنها گلابی شکل هستند.

آفت شته سبز چیست

آفت شته سبز چیست

شته سیب زمینی

این حشرات به محصولاتی مانند سیب زمینی, اسفناج, کاهو, گوجه فرنگی و بسیاری از گیاهان دیگر حمله می‌کنند. شته ها و پوره های بالغ سیب زمینی بدنی کشیده دارند که به نقطه ای در انتهای شکم می‌رسند. پوره های این آفت نارنجی رنگ و بالغ ها دارای رنگ سبز روشن هستند.

شته نخود

شته های نخود از نخود, شبدر، یونجه و لوبیا تغذیه می‌کنند. حشرات بالغ و پوره های این آفات رنگ سبز روشن دارند. حشرات بالغ دارای دو قرنیک در دو طرف خود هستند. شته نخودی بدن درازی دارد و گاهی اوقات اعضای نر این آفت, بالدار هستند.

شته سیب سبز

این حشرات از سیب, گلابی و زالزالک تغذیه می‌کنند. حشرات بالغ و پوره های آنها دارای رنگ سبز روشن و کمی شفاف هستند. بزرگسالان این آفات دارای ۳ قرنیک سیاه مشخص در پشت شکم هستند.

شته آرد آلو

این آفت از آلو تغذیه می‌کند. حشرات بالغ و پوره های آن دارای رنگ خاکستری مایل به گچی و آرد آلود هستند.

شته سیب پشمالو

این شته های پشمالو عمدتا روی چوب یا ریشه درختان یا گیاهان یافت می‌شوند و در ریشه ها رسوبات مومی ایجاد می‌کنند.

شته مخروطی غول پیکر

این شته از برگ های درختان صنوبر, کاج و سدر تغذیه می‌کند. بدن آنها گلابی شکل و سیاه و سفید رنگ است. این آفات پاهای قهوه ای رنگی دارند و کناره های بدنشان دارای نشانه های سفید رنگی است. ممکن است به دلیل شباهت ظاهری با کنه ها اشتباه گرفته شوند.

شته گل سرخ

این حشرات از گل سرخ تغذیه می‌کنند. رنگ حشرات بالغ و پوره های آن از قرمز مایل به نارنجی تا زرد متغیر است. این آفات دارای بدن دراز و کمی گچی است.

افت شته سبز چیست؟

انواع شته ها

زیستگاه آفت شته سبز

شته ها جایی که غذا می‌خورند, زندگی کنند و آنچه می‌خورند به گونه آنها بستگی دارد. شته سبز را می‌توان بیشتر در محصولاتی مانند میوه و سبزیجات, روی برخی از گیاهان گلدار مانند گل رز یا گل داوودی, روی درختان و در برخی از بوته ها یافت کرد. اغلب, شته‌ های بدون بال در سطح زیرین برگ‌ ها پنهان می‌مانند, اما تشخیص هجوم این حشرات بسیار آسان است, زیرا آنها در مقادیر زیادی در کنار هم به صورت کلونی زندگی می‌کنند.

آفت شته سبز می‌تواند خسارت های زیادی را به گیاهان شما وارد کند. گیاهان آلوده می‌توانند پیچ خوردگی و زرد شدن برگ ها را تجربه کنند. حملات شدید این آفات حتی ممکن است رشد گیاه را متوقف کند. این حشرات ترشحی به نام عسلک را در هنگام تغذیه از خود تولید می‌کنند که این ترشحات می‌تواند باعث ایجاد کپک دوده ای در گیاهان شود.

برخی از گونه های شته هنگام تغذیه از گیاهان به آنها سموم تزریق می‌کنند که باعث تغییر شکل بیشتر و در نهایت از بین رفتن برگ ها می‌شود. در حالی که بیشتر شته ها از برگ های گیاهان تغذیه می‌کنند, شته هایی نیز وجود دارد که از ریشه گیاهان تغذیه می‌کنند. به عنوان مثال, شته ‌های ریشه کاهو از قسمت ‌های زیرزمینی کاهو تغذیه می‌کنند و باعث ایجاد استرس در گیاه و ایجاد شرایط برای از بین رفتن کامل کاهو می‌شوند.

آفت شته سبز به عنوان ناقل بیماری

یکی از مهم ترین دلایلی که کنترل آفت شته سبز باید در اولویت شما باشد, این است که گاهی اوقات این حشرات کوچک ناقل ویروس های گیاهی هستند. مراقب حمله شته های سبز به محصولاتی مانند کدو, خیار, کدو تنبل, خربزه, لوبیا, سیب زمینی, کاهو, چغندر و شاتوت باشید. اینها گیاهانی هستند که این آفات می‌توانند به معنای شروع یک بیماری ویروسی باشند.

ویروس هایی که توسط این آفات منتقل می‌شوند باعث خال دار شدن و پیچ خوردگی برگ ها و همچنین توقف رشد گیاهان می‌شوند. از آنجایی که ویروس‌ های منتشر شده توسط این حشرات تنها در چند دقیقه منتقل می‌شوند, پیشگیری از حملات آنها بسیار مهم است. بسیاری از بیماری هایی که شته ها ناقل آن ها هستند, مانند ویروس های موزاییک درمان ندارند.

راه های جلوگیری از حملات آفت شته سبز

اولین روش کنترلی که باید برای از بین بردن شته های سبز انجام دهید, روش های فیزیکی است. قبل از اینکه به سراغ استفاده از اسپری ها و حشره کش ها بروید, روی روش های مکانیکی کنترل تمرکز کنید. اگر آفت شته سبز‌ را بر روی گیاهان خود مشاهده کردید, با استفاده از یک چاقوی تیز یا یک قیچی باغبانی کل برگ های آسیب دیده را جدا کرده و از بین ببرید.

می توانید به طور متناوب, شته ها را با فشار قوی آب از روی برگ ها و گیاهان خود حذف کنید. همچنین توصیه می‌شود باغ ها را از بقایای گیاهان آسیب دیده دور نگه دارید, زیرا این برگ های آسیب دیده محل ذخیره تخم های شته ها است.

شما می‌توانید با استفاده از خاک یا مالچ بازتابنده برای از بین بردن شته ها در زمستان استفاده کنید. این خاک با ایجاد سطح براق, یافتن گیاهان را برای حشرات بالدار دشوار می‌کند. این روش نه تنها شته ها را دفع می‌کند, بلکه علف های هرز را در نزدیکی محل تجمع شته ها کنترل می‌نماید.

آفت شته سبز چیست

راه های جلوگیری از حملات آفت شته سبز

حذف بیولوژیکی آفت شته سبز

با به کارگیری دشمنان طبیعی شته ها, می‌توان از شر آنها به راحتی خلاص شد. شکارچیان معروف شته ها شامل کفشدوزک های بالغ, زنبورهای توری و زنبورهای انگلی هستند که از این آفات به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کنند. کنه های درنده نیز از شته ها تغذیه می‌کنند. توجه داشته باشید که استفاده از آفت کش های شیمیایی, طیف وسیعی از شته ها را از بین می‌برند, اما ممکن است سایر حشرات از جمله حشرات مفید را نیز از بین ببرند.

به جای کاربرد آفت کش با طیف وسیع, محیطی را فراهم کنید که حشرات مفیدی که از شته ها تغذیه می‌کنند, جذب باغ های شما شوند. شما همچنین می‌توانید برخی از این حشرات مفید مانند کفشدوزک های بالغ را از برخی فروشگاه های محصولات کشاورزی خریداری کنید.

زنبورهای انگلی (به ویژه Aphidius colemani) حشرات شکارچی هستند که از طریق تشویق با کاشت گیاهان میزبان مانند بومادران, رازیانه و شوید به باغ شما می‌آیند. سپس تخم ‌های خود را در داخل شته ‌ها می‌گذارند که با بیرون آمدن تخم ‌ها و تغذیه زنبور, لاروهای این آفات از بین می‌روند.

از دشمنان طبیعی شته ها می‌توان به لارو مگس گل یا سیرفید اشاره کرد که به نام مگس هوازی نیز شناخته می‌شوند. لارو این مگس‌ ها شته ‌های تازه بیرون آمده و شته های بالغ را شکار می‌کنند. شما با اضافه کردن شکارچیان و دشمنان طبیعی شته ها در باغ خود و کاشت گیاهان برای افزایش جمعیت حشرات مفید, می‌توانید به راحتی از طریق عوامل کنترل بیولوژیکی از گیاهان خود در برابر حملات آفت شته سبز محافظت کنید.

یکی از مهم ترین روش های کنترل بیولوژیکی, این است که باغ خود را از شر مورچه ها خلاص کنید. در حالی که مورچه ها, به طور کلی, بدترین چیزی نیستند که در باغ خود داشته باشید, اما مورچه ها از عسلک ترشح شده توسط شته های سبز تغذیه می‌کنند.

وقتی صحبت از شته ها به میان می‌آید, مورچه ها مخالف دشمنان طبیعی این آفات هستند. اگر مورچه ها را کنترل کنید و شته ها را نیز کنترل خواهید کرد. همانطور که گیاهان خود را برای شته ها زیر نظر می‌گیرید, به دنبال مورچه ها به عنوان نشانه ای از وجود شته در گیاهان خود باشید و سطح زیرین برگ ها را بررسی کنید تا ببینید آیا مورچه ها در حال برداشت عسلک شته هستند یا خیر.

کنترل شیمیایی آفت شته سبز

شته ها را می‌توانید با استفاده از محصولات تجاری مانند صابون های حشره کش, روغن چریش یا روغن های باغبانی از بین ببرید.

روش دیگر برای از بین بردن آفت شته سبز استفاده از یک نوع قارچ است. Beauveria bassiana قارچی است که مصرف آن توسط شته ها باعث بیماری موسکاردین سفید می‌شود که جمعیت شته ها را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. برای بهبود عملکرد می‌توان این قارچ را به همراه روغن چریش, صابون حشره کش و روغن باغبانی نیز استفاده کرد.

خاک دیاتومه درمانی دیگری است که می‌توانید از آن برای محافظت از گیاهان خود در برابر آفت شته سبز استفاده کنید. با استفاده از این خاک می‌توانید گیاهان خود را غبارآلود کنید. گرد و غبار ریز این خاک برای خراش دادن بدن نرم شته ها و جلوگیری از حمله آنها به گیاهان بسیار موثر است.

حشره کش های مناسب آفت شته سبز

هنگام استفاده از حشره کش ها, سمپاشی سطح زیرین برگ ها بسیار مهم است. اثرات حشره کش ها ممکن است بسته به گونه شته موجود متفاوت باشند؛ بنابراین براساس نوع شته موجود از حشره‌کش مناسب استفاده کنید. سموم زیر بهترین سموم برای از بین بردن شته سبز می‌باشند:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *