آموزش

قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم

قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم

قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم کدام یک را انتخاب کنیم؟ همانطور که می دانید، قارچ کش ها یکی از راه های پیشگیرانه هستند که به حفظ سلامت گیاهان کمک می‌کنند. قارچ کش ها انواع و ترکیبات مختلفی دارند. هر قارچ کش برای یک گیاه مناسب است و حتما باید درباره نوع قارچ و نوع گیاه اطلاعات کامل داشته باشید. برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس بیشتر از قارچ کش هایی مانند مانکوزب، کاربندازیم، توپسین و بنومیل استفاده می‌شود، البته از انواع دیگر قارچ کش ها هم می توان برای کاربرد های این چنین استفاده کرد.

تفاوت قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم؟ کدام قارچ کش مناسب است؟

تفاوت قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم

تفاوت قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم

قارچ کش مانکوزب چیست

مانکوزب یک قارچ کش تماسی گسترده است که برای استفاده در بسیاری از میوه ها، سبزیجات، درخت های آجیل ها و محصولات زراعی برچسب گذاری شده است. در برابر طیف گسترده ای از بیماری های قارچی از جمله سوختگی سیب زمینی، لکه برگی، دلمه و زنگ محافظت می کند. همچنین به عنوان درمان بذر برای سیب زمینی، ذرت، گوجه فرنگی و غلات استفاده می شود. در سال 2017، تقریباً 1.1 میلیون پوند مانکوزب فروخته شد.

این رقم نشان می دهد که مانکوزب قارچ کش محبوبی است. مانکوزب با غیرفعال کردن آنزیم‌های ضروری و اسید های آمینه سلول‌ های قارچی عمل می‌ کند تا از رشد، توسعه و تکثیر آنها جلوگیری کند. مانکوزب بر روی طیف گسترده ای از گیاهان زینتی و محصولات سبزی و میوه موثر است. گسترش قارچ را متوقف می کند و معمولاً مخلوط کردن و استفاده از آن با سمپاش بسیار آسان است.

هم خواص درمانی و هم پیشگیرانه دارد و در تماس عمل می کند. یک قارچ کش سیستمیک نیست و فقط به عنوان یک قارچ کش تماسی در جایی که استفاده شده است عمل می کند. خواص درمانی تنها زمانی کار می‌ کند که در ابتدای شروع بیماری از آن استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است در از بین بردن بیماری چندان مؤثر نباشد. بهتر است به عنوان یک قارچ کش پیشگیرانه استفاده شود. استفاده از مانکوزب در صورت اعمال مطابق دستورالعمل برچسب ایمن است. بسته به زمان استفاده، باید انتظار داشته باشید که مانکوزب از رشد بیشتر قارچ جلوگیری کند یا بیماری را به طور کامل حذف کند.

همانطور که قبلا ذکر شد، مانکوزب می تواند برخی از بیماری های قارچی را درمان کند تنها در صورتی که در مراحل اولیه توسعه بیماری استفاده کرده باشید. برای گیاهانی که بیمار نیستند، یک بار مصرف مانکوزب تا 2 هفته در برابر بیماری ها محافظت می کند.  استفاده از مانکوزب باید از زمانی شروع شود که نهال ها ظاهر می شوند یا پیوندها انجام می شود و در فواصل 7 تا 10 روزه در طول فصل برای ادامه محافظت از بیماری پیشگیرانه تکرار می شود.

نحوه عمل قارچ کش مانکوزب

مانکوزب توسط کمیته اقدام مقاومت در برابر قارچ کش (FRAC)2 به عنوان یک گروه حالت عمل M، قارچ کش ها طبقه بندی شده است. با آنزیم های حاوی گروه های سولفیدریل تداخل می کند و چندین فرآیند بیوشیمیایی را در سیتوپلاسم سلول قارچ و میتوکندری مختل می کند. به عنوان یک قارچ کش گروه M، مانکوزب به دلیل فعالیت چند ناحیه ای بر روی پاتوژن های قارچی، خطر ایجاد مقاومت پایینی دارد. برای کمک به مدیریت مقاومت، اغلب مخزن را با قارچ کش های تک محل مخلوط می کنند. مانکوزب و سایر قارچ کش های EBDC (مانب، زینب، متیرام) در آب نامحلول هستند و محکم به خاک می چسبند.

آنها به سرعت هیدرولیز می شوند (نیمه عمر خاک (t 1/2)، 1 روز) به اتیلن بی بی ایزوتیوسیانات (EBIS)، اتیلن تیو اوره (ETU)، اتیلن اوره (EU)، هیدانتوئین (HYD) و سایر تخریب های جزئی هم حواستان باشد. این محصولات سپس تحت تخریب میکروبی قرار می گیرند. نیمه عمر هوازی خاک EBIS، ETU، EU، و HYD کمتر از سه روز است. این محصولات محلول در آب هستند و جذب خاک متوسطی دارند که نشان می دهد تحرک خاک ممکن است تحت برخی شرایط رخ دهد. ETU یک تخریب رایج برای همه EBDCها از جمله مانکوزب است. ETU، یک گروه سرطان‌زای B2، به عنوان عامل استرس‌زای آب آشامیدنی ناشی از استفاده از تمام EBDCs3 ها ساخته شد.

کاربرد قارچ کش مانکوزب

مانکوزب قارچ کشی تماسی با اثر محافظت کننده از گروه دی تیو کاربامات ها است. مانکوزب ترکیبی از زینک و مانب است که حاوی ۲۰% منگنز و ۲/۵۵% روی یا زینک است. این قارچ کش باعث اختلال عمومی در متابولیسم سلولی می شود. مانکوزب قارچ کشی با طیف اثر وسیع و نسبتاً پایدار بوده که جهت ضدعفونی بذر، کنترل سیاهک و طیف بسیار وسیعی از بیماری‌ های قارچی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

پیشگیری و درمان بیماری‌ های قارچی گیاهان آپارتمانی و ضدعفونی بستر کشت

سیاهک پنهان گندم، سفیدک داخلی یونجه، سفیدک دروغی توتون، برق زدگی نخود، زنگ میخک، و بسیاری از موارد دیگر، کاربرد دارد. مانکوزب یک قارچ کش با طیف وسیع است که برای کنترل طیف گسترده ای از بیماری های قارچی رایج در سبزیجات و گیاهان زینتی استفاده می شود. عمدتاً در محیط‌ های کشاورزی برای محافظت از محصولات استفاده می‌ شود و در فرمول ‌های مختلفی مانند پودر، کنسانتره مایع، خشک، گرانول ‌های قابل پخش در آب و محصولات آماده استفاده می‌ شود.

عوارض قارچ کش مانکوزب

مانکوزب به طور حاد برای پرندگان کمی سمی است، در حالی که ETU عملا برای پرندگان غیر سمی است. LC50 14 روزه برای ETU به بلدرچین باب سفید بیشتر از 2250 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن است. مانکوزب و ETU برای ماهی های آب شیرین بسیار سمی هستند. LC50 96 ساعته برای ETU به ماهی های آب شیرین 0.91 میلی گرم در لیتر است. ETU نسبتاً سمی برای بی مهرگان آبزی با 48 ساعت EC50 = 1.04 میلی گرم در لیتر است. مانکوزب سمیت حاد بسیار کمی برای پستانداران دارد. مقادیر LD50 خوراکی برای مانکوزب از 4500 تا 11200 میلی‌گرم بر کیلوگرم در موش‌ ها متغیر است.

از آنجایی که انتظار نمی رود مانکوزب به اندازه کافی در آب آشامیدنی باقی بماند تا به مکانی برسد که آب آشامیدنی مورد نیاز انسان را تامین کند، چه از منابع آب سطحی یا زیرزمینی، این یک مسیر قرار گرفتن در معرض احتمالی نیست. غلظت تخمینی ETU، هم برای منابع آب سطحی و هم برای منابع آب آشامیدنی زیرزمینی، کمتر از سطح نگرانی EPA بود. راه های اصلی قرار گرفتن در معرض مانکوزب از طریق پوست یا از طریق استنشاق است.

در اشکال اسپری یا گرد و غبار، EBDCs و ETU نسبتاً برای پوست و غشا های مخاطی تنفسی تحریک‌کننده هستند. علائم مسمومیت ناشی از این دسته از مواد شیمیایی شامل خارش، خارش گلو، عطسه، سرفه، التهاب بینی یا گلو و برونشیت است. این نگرانی را می توان با استفاده از تکنیک های کاربردی مناسب کاهش داد. نگرانی ‌هایی برای برخی از کارکنان حرفه ‌ای وجود دارد که می‌ توان آن را با استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب کاهش داد.

قارچ کش کاربندازیم چیست

کاربندازیم، یک قارچ کش سیستمیک بنزیمیدازول، به طور مکرر برای کنترل بیماری های گیاهی از جمله بیماری های خاک زاد، در طول یک فصل رشد استفاده می شود. مطالعات در شرایط آزمایشگاهی برای ارزیابی اثرات کاربرد های مکرر کاربندازیم بر پایداری آن و جامعه میکروبی در خاک انجام شد. نتایج نشان می دهد که اتلاف کاربندازیم در خاک با فراوانی کاربرد آن تسریع می شود. اثر بازدارندگی قابل توجهی کاربندازیم بر استفاده میکروبی خاک از منابع کربن پس از تیمار اول مشاهده نشد، اما افزایش جزئی در میانگین توسعه رنگ چاه (AWCD) پس از کاربرد دوم، سوم و چهارم نشان داد. این پیشنهاد تصدیق می کند که میکروارگانیسم های خاک پس از کاربرد مکرر به کاربندازیم سازگار می شوند.

درباره کاربندازیم

این قارچ کش سیستمیک از گروه بنزیمیدازول می‌ باشد و روی تعداد زیادی از پاتوژن های قارچی خطرناک اثربخشی زیادی دارد. این قارچ کش سیستمیک برای پیشگیری و درمان از طریق ریشه و نسوج سبز، جذب شده و منتقل می‌ شود. این قارچ کش دارای نمک‌ های فسفات هیدروکلراید هیپو فسفیت است. قارچ کش کاربندازیم روی قارچ های سیاه تأثیر بسیار زیادی دارد. کاربندازیم یک قارچ کش، Ascomycetes، Fungi Imperfecti، و Basidiomycetes را در طیف گسترده ای از محصولات از جمله موز، غلات، پنبه، میوه ها، انگور، قارچ، گیاهان زینتی، بادام زمینی، چغندر قند، سویا، تنباکو و سبزیجات کنترل می کند.

این نوع از سموم محلول در آب هستند، بنابراین با جذب آب و انتقال آن به بافت های آن به راحتی از طریق آوند ها در سراسر گیاه حرکت می کنند. از  قارچ کش کاربندازیم برای کنترل بیماری های گیاهی در غلات و میوه هایی از جمله مرکبات، موز، توت فرنگی، آناناس و سیب استفاده می شود. قارچ کش کاربندازیم برای سانسوریا و سایر گیاهان آپارتمانی هم کاربرد دارد.

میزان استفاده کاربندازیم

میزان مصرف سم قارچ‌ کش کاربندازیم، یک و نیم گرم در یک لیتر آب است که باید به‌ صورت کامل حل شود. البته حتماً برای میزان مصرف به بروشور یا میزان مصرف سم بر روی بسته‌بندی مراجعه کنید. در ساعات خنک صبح یا عصر و به دور از آفتاب مستقیم آفتاب بر روی گیاه اسپری شود. از عوارض قارچ کش کاربندازیم می توان به سرگیجه و حالت تهوع و اختلال در بینایی اشاره کرد.

روش مصرف سم کاربندازیم به این ترتیب است که یک و نیم گرم از آن را در یک لیتر آب حل کرده و مورد استفاده قرار می دهیم. روش صحیح استفاده از این سم روی بسته‌ بندی درج شده است و باید برای بهترین اثرگذاری از آن پیروی کرد.

بهترین زمان استفاده از قارچ کش کاربندازیم در ساعات خنک صبح یا عصر است که گیاه زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندارد.

ترکیب مانکوزب و کاربندازیم

سوختگی برگ، بیماری اصلی آفتابگردان است که بر کشت موفق در سراسر جهان تأثیر می گذارد. پنج قارچ کش منفرد و دو قارچ کش ترکیبی بر علیه این پاتوژن در آزمایشات آزمایشگاهی و مزرعه مورد ارزیابی قرار گرفتند. در میان آنها، ترکیب carbendazim + mancozeb به طور کامل (100٪) رشد میسلیوم A. helianthi را مهار کرد، صرف نظر از غلظت‌ های آزمایش شده به دنبال کاربندازیم به تنهایی و متالاکسیل + مانکوزب در شرایط آزمایشگاهی و در شرایط مزرعه، ترکیب کاربندازیم + مانکوزب در کاهش بیماری سوختگی برگ آفتابگردان در هر سه آزمایش در مقایسه با سایر قارچ‌کش‌ ها و شاهد سمپاشی نشده بسیار مؤثر بود.

کاهش سوختگی برگ آلترناریا نیز مستقیماً با افزایش عملکرد دانه مرتبط بود. اقتصاد اسپری قارچ کش بررسی شده است و نسبت هزینه سود برای ترکیب کاربندازیم + مانکوزب در 2.0 گرم در لیتر در مقایسه با شاهد اسپری نشده 7.1 بود. تجزیه و تحلیل کلی نتایج نشان داد که ترکیب کاربندازیم + مانکوزب به میزان 0/2 گرم در لیتر می‌ تواند برای مدیریت بیماری‌ های برگی مانند لکه برگ/بلیت آلترناریا در محصولات کشاورزی استفاده شود. پس با توجه به این تحقیق، ترکیب مانکوزب و کاربندازیم بلامانع است.

نکات تکمیلی قارچ کش مانکوزب و قارچ کش کاربندازیم

اول از همه باید مطمئن شوید که نوع قارچی که گیاه شما درگیر آن شده است را، درست تشخیص داده اید و بعد هم اطمینان حاصل کنید که قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم روی آن جواب می دهد. با توجه به عوارض قارچ کش مانکوزب و عوارض قارچ کش کاربندازیم برای انسان، که می تواند موجب بروز حساسیت های پوستی و در موارد شدیدتر سرگیجه و حالت تهوع و غیره باشد، حتما قبل از استفاده از تجهیزات محافظتی استفاده کنید. برای خرید قارچ کش کاربندازیم یا خرید مانکوزب, می‌توانید بهترین آنهارا از فروشگاه سموم کشاورزی سپاهان سم تهیه کنید. سپاهان سم تمامی این سموم را با نازلترین قیمت در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

  قبل از مصرف حتما نسبت استفاده، زمان و نوع مصرف قارچ کش را به دقت مطالعه کنید. قارچ کش اثر درمانی ندارد و فقط جنبه پیشگیری دارد پس اگر گیاه شما به طور کامل از بین رفته است، نمی توانید از قارچ کش مانکوزب و قارچ کش کاربندازیم استفاده کنید چون فایده ای نخواهد داشت. لازم به ذکر است که اگر در مورد تاثیر قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم مطمئن نیستید، اول مقدار کم را تست کنید و بعد اگر نتیجه لازم را گرفتید، مقدار بیشتری از قارچ کش مانکوزب و کاربندازیم را تهیه کنید. از نظر قیمت هم قارچ کش های حاوی مانکوزب و یا کاربندازیم، قیمت مناسبی دارند و می توانید برای گیاهان آپارتمانی و خانگی خود هم از آن ها استفاده کنید و جای نگرانی وجود ندارد.

منابع: mda، pubmed، pubchem و solutionsstores

2 دیدگاه در “قارچ کش مانکوزب یا کاربندازیم

  1. whoiscall گفت:

    Thanks.

  2. Vidao گفت:

    Some really nice stuff on this web site, I enjoy it.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *