آموزش

قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی

قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی

کدام قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی مناسب است؟ همه ما دوست داریم گیاهان را در آپارتمان ها و سایر محیط‌ های سر پوشیده به‌ عنوان تزیینات فضای زندگی و کار در یک فضای سبز کشت‌ شده، پرورش دهیم. وقتی گیاهان در اطراف هستند، آرامش و آسایش را تجربه می کنیم. شاید کمتر خانه ای را پیدا کنید که داخل آن گیاه نباشد. گیاهان سرپوشیده نه تنها به دلیل زیبایی طبیعی بلکه به دلیل مزایای سلامتی ثابت شده محبوبیت پیدا کرده اند. اگر شما از دوستداران گیاهان سرپوشیده هستید و نگران مراقبت صحیح از آنها، به خصوص از نظر مدیریت بیماری های قارچی هستید، این مقاله در مورد قارچ کش ها برای گیاهان آپارتمانی برای شما آموزنده خواهد بود.

بیماری های قارچی گیاهان آپارتمانی

یکی از مسائل مهمی که ما با آن مواجه هستیم، هنگام پرورش گیاهان داخل خانه، عفونت های قارچی ناشی از سلامت ضعیف گیاهان است. پاتوژن های قارچی در خاک زندگی می کنند. اگر نتوانید به اندازه کافی از گیاه مراقبت کنید، گیاه ضعیف شده و منجر به فعال شدن این پاتوژن های قارچی روی گیاه می شود.

ارگانیسم‌ های قارچی مختلفی می‌ توانند گیاهان داخلی را تحت تأثیر قرار دهند، از مشکلات رایج مانند آنتراکنوز، لکه‌ های قارچی روی برگ، سفیدک پودری و غیره. اگر گیاهان داخل خانه را با لکه بینی غیرمعمول، لایه های سفید، لکه های خاکستری کپک زده، لکه های مرده قهوه ای، لکه های سیاه یا تغییر رنگ مشاهده کردید، احتمالاً گیاه ممکن است مشکل عفونت قارچی داشته باشد.

آیا می توان از قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی استفاده کرد؟

اگر متوجه شیوع قارچ در گیاه داخلی خود شدید، موثرترین و تضمین شده ترین راه حلی که می توانید اجرا کنید استفاده از قارچ کش ها است. قارچ کش ها به عنوان سدی عمل می کنند که از آلوده شدن گیاه به قارچ ها جلوگیری می کند. به طور کلی استفاده از قارچ کش قبل از ظهور علائم توصیه می شود. اما می‌ توانید در اولین نشانه‌ های بیماری از قارچ‌ کش استفاده کنید تا گسترش عفونت را سرکوب کرده و آسیب را به حداقل برسانید. قارچ کش ها از رشد طیف وسیعی از پاتوژن های قارچی روی گیاهان جلوگیری، تخریب، کاهش یا مهار آن عمل می کنند.

این قارچ کش ها می توانند شیمیایی، قارچ کش های آلی یا دارو های خانگی باشند. قارچ کش ها به ویژه مواد شیمیایی را می توان با اقدامات ایمنی مناسب در داخل خانه استفاده کرد. قبل از استفاده از قارچ کش، حتماً عفونت قارچی گیاه خود را تشخیص دهید. گیاهان حتی در کمبود مواد مغذی، باکتری ‌های بیماری‌زا و عفونت‌ های ویروسی نشان می‌ دهند. قارچ کش برای انجام یک عملکرد خاص در گیاه تولید شده است. بنابراین، اگر می خواهید حداکثر فواید قارچ کش را داشته باشید، شناسایی صحیح عفونت ضروری است.

قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی

چگونه قارچ گیاهان داخل خانه را درمان می کنید؟

بهترین راه برای کنترل عفونت های قارچی پیشگیری است. مطمئن شوید که از گیاه خود به درستی مراقبت می کنید. گیاهان سالم و بدون بیماری یا مواد گیاهی خوب را انتخاب کنید. از خاک پاستوریزه استفاده کنید. گیاه را به درستی کود و آبیاری کنید. فضای کافی و گردش هوای خوب در اطراف گیاهان فراهم کنید. قارچ ها می توانند شرایط محیطی سخت را تحمل کنند. آنها می توانند در خاک مرطوب، مناطق مرطوب، دارای تهویه ضعیف و طیف وسیعی از دما ها رشد کنند. هنگام درمان عفونت های قارچی گیاهان داخلی، این موارد را در ذهن خود نگه دارید. در اینجا ما برخی از اقداماتی را که می توانید به راحتی در برابر قارچ گیاهان داخلی اجرا کنید، فهرست کرده ایم.

گیاهان داخل خانه خود را به طور منظم از نظر وجود قارچ بررسی کنید، به ویژه در پاییز و زمستان. بررسی کنید که آیا لکه های غیرعادی را می بینید که از نظر رنگ، اندازه و شکل متفاوت هستند یا خیر. این به شما کمک می کند تا عفونت را زود تشخیص دهید و بدون تاخیر اقدامات لازم را برای محافظت از گیاه مورد علاقه خود انجام دهید. با مشاهده اولین علائم عفونت قارچی، گیاهان آلوده را از بقیه جدا کنید.

درمان ابتدایی قارچ کشی گیاهان

قسمت های آلوده گیاه را جدا کنید. این به جلوگیری از گسترش عفونت توسط گیاهان دیگر کمک می کند. گیاه خود را در مکانی با تهویه مناسب نگهداری کنید و گیاه را با قارچ کش مناسب درمان کنید. پس از از بین بردن عفونت قارچی گیاه خود، می توانید گیاه را به محل اصلی اش بازگردانید. در صورت امکان، نور روشن و غیرمستقیم را در اختیار گیاه آلوده قرار دهید. نور کم و گردش هوا ضعیف منجر به عفونت قارچی می شود. دمای اتاق را ترجیحاً بالای 75 درجه فارنهایت حفظ کنید.

می توانید گیاه آلوده را با محلول های ضد قارچ خانگی یا قارچ کش های شیمیایی یا ارگانیک درمان کنید. پودر های مس، گوگرد، کلروتالونیل، تبوکونازول و مایکلوبوتانیل برخی از قارچ کش های محبوبی هستند که می توانید برای درمان گیاهان بیمار خود استفاده کنید. هنگام استفاده از این قارچ کش ها، همیشه دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده را دنبال کنید. مراقب روش های آبیاری باشید. از آبیاری بیش از حد گیاهان خودداری کنید. گیاه را در صبح آبیاری کنید تا عصر. روند خشک شدن خاک در شب به دلیل دمای پایین بسیار کندتر است. به یاد داشته باشید که رطوبت بیش از حد در خاک باعث رشد قارچ ها می شود.

رطوبت بالا و گردش هوای ضعیف در اطراف گیاهان مهمترین علل عفونت قارچی در گیاهان داخلی است. علاوه بر این، شرایط کم نور نیز شرایط مساعدی را برای رشد قارچ های بیماری زا ایجاد می کند. آبیاری بیش از حد، زهکشی ضعیف، سطح روشنایی ضعیف و کاشت پوشش گیاهی بدون فاصله کافی باعث می شود که گیاهان داخلی در برابر عفونت های قارچی بازتر شوند.

بهترین قارچ کش برای گیاهان چیست؟

هنگامی که عفونت قارچی را به درستی تشخیص دادید، قدم بعدی انتخاب بهترین قارچ کش برای درمان گیاه است. انواع مختلفی از قارچ کش ها در بازار وجود دارد. ما می خواهیم راهنمای انتخاب قارچ کشی که باید استفاده کنید به شما ارائه دهیم.

Bacillus amyloliquefaciens سویه D747، سولفور و صابون مس برخی از دفاع های خط اول قارچ کش ها هستند که به طور گسترده به عنوان قارچ کش های طبیعی کمتر سمی استفاده می شوند. شما می‌ توانید از سویه باسیلوس برای درمان سفیدک پودری، لکه‌ های قارچی برگ و کپک خاکستری استفاده کنید. ماده فعال این یک باکتری طبیعی است که در ریشه ها، برگ ها و سایر قسمت های گیاهان زندگی می کند. این باکتری از کلون شدن قارچ های بیماری زا در سطوح گیاهی جلوگیری می کند و در عین حال به عنوان یک کود زیستی عمل می کند. مطالعات علمی تحت شرایط تایید شده نشان داده است. این قارچ کش هیچ گونه اثرات مضری بر سلامت انسان و محیط زیست ندارد. هنگام استفاده از قارچ کش، از دستورالعمل های برچسب پیروی کنید.

قارچ کش های مس برای درمان لکه های قارچی روی برگ، سفیدک کرکی، سفیدک پودری و آنتراکنوز موثر هستند. عنصر فعال مس یک عنصر فلزی طبیعی است. به بافت گیاه نفوذ می کند و فعالیت قارچ های بیماری زا را کنترل می کند. مس از گیاهان در برابر ایجاد عفونت جدید محافظت می کند. بنابراین، قبل از مشاهده علائم عفونت قارچی، باید از قارچ کش مسی استفاده کنید. قارچ کش های مس می توانند در برابر حوادث آب و هوایی مرطوب مقاومت کنند و ارزان هستند. علاوه بر این، دارای طیف گسترده ای از عملکرد است.

مس سمی است و اگر به مقدار اضافی جذب شود می تواند به بافت های گیاه آسیب برساند. همیشه قبل از استفاده محصول را رقیق کنید. دستورالعمل های داده شده روی برچسب محصول خود را برای تعیین دوز و میزان مصرف دنبال کنید. از کاربرد بیش از حد خودداری کنید. از مخلوط کردن قارچ کش های مس با سورفکتانت ها خودداری کنید زیرا می تواند آسیب بیشتری به گیاه شما وارد کند. مس در محیط های اسیدی محلول تر می شود، بنابراین از قارچ کش های مس با اسیدی کننده های اسپری یا سایر محصولات اسیدساز استفاده نکنید.

قارچ کش های دیگر گیاهان 

گوگرد در برابر لکه های برگ، لکه های سیاه و سفیدک پودری عمل می کند. گوگرد برای قارچ ها سمی است و اجازه جوانه زدن هاگ های قارچ را نمی دهد. بنابراین، اگر قبل از ایجاد بیماری، گوگرد را به گیاهان بمالید، موثر خواهد بود. شما می توانید محصولات قارچ کش گوگرد را به اشکال مختلف مانند مایعات، پودر مرطوب و گرد پیدا کنید. استفاده از گوگرد در دمای گرم (بیش از 85 درجه فارنهایت) باعث سوختن برخی از شاخ و برگ می شود. گوگرد دارای سطح سمیت پایینی است. اگر از پودر گوگرد استفاده می کنید، مراقب باشید که گرد و غبار را استنشاق نکنید یا با چشم شما تماس نداشته باشد.

قارچ کش برای گیاهان آپارتمانی

گوگرد می تواند باعث تحریک چشم، تاری دید و بثورات پوستی شود. دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید تا محصول را با خیال راحت اعمال کنید و از گیاهان خود محافظت کنید. روغن های گیاهی، از این نظر، روغن چریش یک قارچ کش شناخته شده، ایمن و غیر سمی است. می توانید از روغن چریش برای درمان عفونت های کپک استفاده کنید. برخی از گیاهان ممکن است توسط روغن چریش آسیب ببینند، به خصوص اگر روغن را بیش از حد بمالید. بنابراین، قبل از استفاده، یک منطقه کوچک را روی گیاه آزمایش کنید تا مطمئن شوید روغن آسیبی به گیاه وارد نمی کند. زمانی که گیاهان خشک هستند از روغن ها استفاده کنید. اگر گیاهان خیس باشند، پوشش ضعیفی خواهید داشت. از مخلوط کردن روغن ها با محصولات حاوی گوگرد خودداری کنید زیرا می تواند به گیاه شما آسیب برساند.

قارچ کش های شیمیایی گیاهان آپارتمانی

مایکلوبوتانیل، یک قارچ کش با طیف وسیع، برای درمان گیاهان آلوده به آنتراکنوز، لکه های قارچی برگی و سفیدک پودری استفاده می شود. مایکلوبوتانیل رشد قارچ های بیماری زا را با ایجاد اختلال در عملکرد و ساختار غشاء سرکوب می کند. این در تشکیل آنزیم حیاتی به نام ارگوسترول که برای عملکرد دیواره سلولی ضروری است تداخل ایجاد می کند و در نتیجه رشد قارچ را به تاخیر می اندازند و در نهایت می میرند. شما باید مایکلوبوتانیل را بلافاصله پس از (یا قبل از) عفونت برای حداکثر نتیجه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این قارچ کش قادر به درمان گیاهان به شدت بیمار نیست.

مایکلوبوتانیل زمانی که طبق دستورالعمل برچسب استفاده شود کمتر سمی است و برای گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. کاپتان ساخته دست بشر است، یکی از قارچ کش های همه منظوره که برای درمان طیف وسیعی از بیماری های گیاهی استفاده می شود، اما در برابر سفیدک پودری کمتر موثر است. Captan قارچ ها را با قطع یک فرآیند کلیدی در چرخه زندگی آنها از بین می برد. می توانید از کاپتان با سایر قارچ کش ها استفاده کنید اما نباید با روغن ها، مواد اسیدی یا قلیایی مخلوط شود. این کمتر سمی است اما با چشم خود تماس نگیرید. هنگام استفاده از قارچ کش، همیشه دستورالعمل های داده شده روی برچسب را دنبال کنید.

سمپاشی قارچ کش روی گیاه

قارچ کش ها یک محصول شیمیایی هستند که برای پیشگیری یا از بین بردن بیماری های قارچی در کیاه شما استفاده می شود. قارچ کش ها به روش های مختلفی کار می کنند، اما بیشتر آنها باید یا با قارچ روی سطح گیاه یا داخل خود گیاه تماس داشته باشند. بیشتر قارچ کش ها در بافت برگ گیاه آلوده جذب می شوند و از طریق سیستم آوندی گیاهان حرکت می کنند تا بیماری هایی مانند لکه های برگ، سفیدک پودری، سوختگی و زنگ را درمان کنند. با این حال، قارچ کش ها به عنوان یک درمان پیشگیرانه بهترین عملکرد را دارند و نمی توانند نتایج عالی را برای مناطقی که قبلاً به شدت آلوده به قارچ هستند ارائه دهند.

توصیه می شود با ارسال نمونه ای از خاک خود به اداره ترویج محلی خود، مشخص کنید که کدام نوع قارچ دارید. با آزمایش خاک خود می توانید تشخیص دهید که کدام قارچ کش بهترین است و به صرفه جویی در زمان و هزینه کمک می کند. پس برای گیاهان آپارتمانی که در حال آسیب با قارچ هستند، استفاده از قارچ کش مانعی ندارد و می تواند به رشد گیاه شما کمک کند.

منابع: tipspr و solutionsstores

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *